Skip to content Skip to footer

Bądź eko – zbieraj złom!

Recykling, nadawanie starym rzeczom nowego znaczenia i działania na rzecz ochrony Ziemi, chociażby poprzez odzysk już raz wykorzystanych jej zasobów to hasła, które coraz częściej pojawiają się już nie tylko na lekcjach geografii i w czasie protestów ekologów, ale też w świadomości każdego człowieka. Dlaczego? Ponieważ to, co w namacalny sposób zaczyna zanikać, staje się dobrem, za które przeciętny człowiek płaci coraz więcej. Dlatego właśnie masowe społeczeństwa myślą dziś o racjonalnym zarządzaniu energią i o oszczędzaniu wody. W mniejszej skali widać to chociażby w gromadzeniu odpadów i ich segregacji, a także w skupach różnego rodzaju materiałów – makulatury, złomu czy kruszców, które pozwalają na wtórne wykorzystanie raz opracowanego materiału.

Czy warto zbierać złom?

Na tak postawione pytanie odpowiedź wydaje się oczywista – tak, warto zbierać złom i to nie tylko w postaci aluminium, miedzi czy niklu. Wiele urządzeń i narzędzi, z których korzystają domowi majsterkowicze i profesjonalne firmy stolarskie czy budowlane, użytkują na co dzień sprzęt i materiały eksploatacyjne, wykonane z tworzyw o dużej wartości na rynku wtórnym. Mowa tu na przykład o popularnych spiekach, fachowo określanych mianem węglików spiekanych, które de facto są materiałem wykonanym ze stopu wielu wartościowych kruszyw. Stąd właśnie skup węglika cieszy się dużym zainteresowaniem, a złom węglika spiekanego to materiał wartościowy nie tylko dla sprzedających, ale przede wszystkim dla przemysłu.

Złom węglika spiekanego – co można w nim znaleźć?

Węgliki spiekane to materiały, z których wytwarza się przede wszystkim bardzo trwałe i twarde narzędzia tnące – radzą sobie z najtrudniejszymi materiałami, a ich wytrzymałości sięga 850 stopni Celsjusza, stąd ich powszechne wykorzystanie w przemyśle, górnictwie i branży budowlanej. Wysoka skuteczność i niezawodność węglików spiekanych nie bierze się jednak z niczego – składają się one z mieszanki wysokiej jakości kruszyw – wolframu, tytanu czy nioby spojonych kobaltem, w obróbce w wysokich temperaturach, co powoduje, że gotowy materiał radzi sobie w najtrudniejszych warunkach i z każdym oporem materii. Inne ciekawe zastosowania weglikow spiekanych poznasz w opisie http://www.stellmet.pl/oferta,4,zlom_weglikow_spiekanych.

Drugie życie węglika spiekanego…

Wiele osób nurtuje pytanie – co można zrobić ze złomem węglika spiekanego? Odpowiedź na to pytanie wydaje się dość prosta – odzyskać stopy, które zostały wykorzystane na potrzeby jego stworzenia. I choć oczywiście znajdują się pasjonaci, którzy poszczególne elementy złomu węglika spiekanego wykorzystują do kreatywnego recyklingu, to zasadniczo każdy skup węglika, jak i sam rynek ukierunkowany jest na odzysk drogocennych kruszyw, które wtórnie wykorzystane mogą być w wytwórstwie w przemyśle.