Skip to content Skip to footer

Proces tworzenia współczesnej gry

Aby mogła powstać gra, której zyski przewyższą wielokrotnie koszty produkcji, producenci muszą włożyć w jej produkcję i promocję cały swój wysiłek. Jak wygląda tworzenie grier w XXI wieku?

Praca aktorów, grafików i dźwiękowców

Game developerzy prześcigają się w tym, aby współczesne gry komputerowe były jak najbardziej realistyczne, włączając w to nie tylko lokacje, ale również ruchy postaci. Aby nie były one sztywne, i aby postaci mogły wykonywać wiele różnych sekwencji podczas chodzenia, jeżdżenia czy walk, do nagrywania tych ruchów zatrudnia się aktorów. Technologia motion capture umożliwia przetworzenie tych ruchów i nadanie ich konkretnym postaciom. To sprawia, że każda postać w grze może się poruszać w sposób charakterystyczny dla siebie. Graficy mają do dyspozycji różne skanery obrazu, które pozwalają zeskanować obraz i przełożyć go na realia dwuwymiarowej gry. Tworzenie gier 2d wymagać będzie też nagrania realistycznych odgłosów natury, walki, czy rozmów, dlatego pełne ręce roboty mają również dźwiękowcy pracujący przy takiej grze.

Tworzenie grier – nakłady finansowe

Nie da się ukryć, że game developerzy robią gry dla pieniędzy. Dostarczając miłośnikom gier komputerowych wspaniałej jakości gry, mają szansę sami zarobić na tym olbrzymie pieniądze. Gra zdecydowanie jest warta świeczki – cena takiej gry z najwyższej półki to zwykle około 100-300 złotych, oczywiście w zależności od producenta i popularności gry. Fani konkretnych produkcji potrafią długo czekać na nową grę, dyskutować nad tym, co powinno zostać ulepszone w kolejnej wersji, co wymaga poprawy. W dniu premiery sprzedają się nie tylko krążki z grą, ale także wszelkie inne gadżety, bo gra staje się już swego rodzaju marką. Co więcej, każdy fan chce mieć swoją własną oryginalną wersję gry, więc czekanie aż kolega ją przejdzie, by go od niej pożyczyć – to już zdecydowanie nie są te czasy.

Nakłady finansowe poniesione przy produkcji nowoczesnej gry komputerowej idą w dziesiątki milionów dolarów. Jednak przynoszą swoim twórcom wielokrotne zyski. Choć mogłoby się wydawać, że w kwestii rodzajów gier, fabuł i grafiki wymyślono już wszystko, to producenci wciąż zaskakują nas kolejnymi produkcjami. Prawdziwi giganci na rynku gier komputerowych co kilka miesięcy wypuszczają jakąś nowość, która rozchodzi się jak ciepłe bułeczki. Zdecydowanie, rynek gier komputerowych wciąż nie jest jeszcze przesycony, a biorąc pod uwagę wymagania graczy oraz ich opinie – wciąż jeszcze jest wiele do zrobienia w zakresie poprawy jakości wielu popularnych gier.

Źródło tekstu: http://ifun4all.com/