Skip to content Skip to footer

Druki sublimacyjne

Sublimacja jest zjawiskiem, w którym to następuje przejście ze stanu stałego do gazowego, z pominięciem stanu ciekłego. Jest to zjawisko, które wykorzystuje się do wydruku sublimacyjnego.

Trzema podstawowymi czynnikami podczas wykonywania nadruków sublimacyjnych są czas, temperatura oraz docisk. To one w głównej mierze odpowiadają za efekt końcowy.

Nadruk sublimacyjny na tkaninach

Jednym z najczęściej spotykanych zastosowań jest druk na tkaninach.
Nadruki sublimacyjne są możliwe dzięki zastosowaniu atramentu, a konkretnie barwnika.
Czynnikiem niezbędnym jest także wykorzystanie poliestru jako tkaniny. Jego włókna są w stanie absorbować barwnik, co pozwala na uzyskanie trwałego efektu.

Wykorzystanie nadruku sublimacyjnego ma szeroki wachlarz zalet. Przede wszystkim obraz jest nieścieralny. Jest on odporny na mycie czy pranie.
Druk na tkaninach jest najwyższej jakości, a dodatkowo sam proces produkcji jest niezwykle szybki i względnie tani.

Drukarnia sublimacyjna

Drukarnia sublimacyjna jest miejscem, gdzie tworzone są wydruki sublimacyjne. Tego rodzaju drukarnia w swoim wyekwipowaniu musi posiadać termoprasę. To tam dochodzi do docisku tkaniny, która zostaje poddana wysokim temperaturom.
Wtedy także zostaje podgrzany barwnik, który zmienia swój stan skupienia. Rozszerzeniu ulegają także włókna. W następnej kolejności
barwnik zostaje przenoszony na tkaninę. Zmniejszenie się temperatury powoduje zamknięcie włókien. Efektem końcowym jest ubranie z nadrukiem.

Podczas wydruku istnieje także możliwość wykorzystania drukarki atramentowej. Naturalnie nie każdy model się do tego celu nadaje. Drukarka musi spełniać jedno niezwykle ważne wymaganie- wydruk nie może zachodzić w wysokich temperaturach. Dużym plusem drukarki jest możliwość uzyskania nadruku sublimacyjnego o różnych rozmiarach. Poczynając od A4, a kończąc na wielkościach, które pokrywają całą tkaninę.
W zestawie dołączane jest także oprogramowanie, które pomaga w zarządzaniu urządzeniem za pomocą komputera.
Drukarnia sublimacyjna jest przeważnie wyposażona w oba urządzenia.

Materiał

Materiałem wykorzystywanym jest poliester. Możliwe jest także wykorzystanie mieszaniny tkanin. Mimo wszystko poliester musi wchodzić w skład tkaniny, ponieważ tylko on wiąże barwnik.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by zastosować połączenie poliestru i bawełny. Należy jednak mieć na uwadze, że im mniejszy udział poliestru, tym wydruk będzie mniej wyrazisty.
Jednakże zachowanie odpowiednich proporcji pozwoli na uzyskanie satysfakcjonującego efektu.

Kolor

Panujące przekonanie, że należy używać jedynie koloru białego jest błędne. To prawda, że na kolorze białych, nadruk jest pełny, a kolory są nasycone jednakże nie skreśla to kolorowych tkanin.
Efekt uzyskany jest jedynie uzależniony od projektu oraz zamysłu osoby tworzącej. Należy jednak pamiętać, że nadruki sublimacyjne muszą być ciemniejsze od koloru tkaniny.