Skip to content Skip to footer

Lampy do pokoju czyli dlaczego oświetlenie zmienia charakter wnętrza

Moda na urządzanie wnętrz z wykorzystaniem różnych źródeł oświetlenia przyszła do Polski kilka lat temu wraz z modą na minimalistyczny styl skandynawski. Lampy wiszące, które wcześniej w wielu pomieszczeniach były głównym źródłem światła, obecnie są uzupełniane o lampy podłogowe czy stojące, ale również o wiszące kinkiety czy plafony, pozwalające na doświetlenie wybranych przestrzeni traktuje się jako integralną część wnętrza. Jak zatem wybierać lampy do pokoju, aby dane wnętrze było przytulne, ale również funkcjonalne?

Lampa wisząca czy może żyrandol


Przez lata we wnętrzach mieszkalnych królowały żyrandole, według zasady: im więcej źródeł światła pod sufitem, tym lepiej. W wielu przypadkach żyrandole miały kilka kloszy, które były zwrócone ku sufitowi, przez co w pokoju światło było nieco stłumione, za to sam sufit był bardzo mocno podkreślony. Współczesne lampy do pokoju łączą w sobie cechy żyrandola i lampy wiszącej. Bardzo często to lampy z pojedynczymi kloszami, w których mieści się kilka źródeł światła. Jeśli lampa posiada jeden klosz, to jest on bardzo duży i daje sporo jasnego, niczym nie rozproszonego, światła. Gustowne klosze z drewna, tkanin czy jasnego papieru stosuje się raczej w lampach stojących, które wykorzystywane są w zależności od potrzeb. Natomiast klosze lamp wiszących wykonuje się ze szkła, ceramiki lub metalu ze względu na wytrzymałość wymienionych materiałów.

Klosz ma duże znaczenie


Oprócz materiału, z jakiego wykonany jest klosz lampy do pokoju, warto również zwrócić uwagę na jego kształt czy wykończenie. Klosze ze szkła przezroczystego to coraz częściej klosze o prostym, geometrycznym kształcie – idealnie okrągłe mogą być wykończone nieprzezroczystą farbą w kontrastowym odcieniu. Wielu użytkowników chętnie sięga po klosze wykonane z metalu. Tu warto podkreślić, że mogą to być zarówno duże klosze, mieszczące po kilka żarówek, jak i bardzo oszczędne w formie klosze z metalowego drutu, w których umieszcza się efektowne żarówki. Ten drugi rodzaj kloszy nawiązuje swoim kształtem do kloszy z fabryk i magazynów, które dają bardzo dużo jasnego światła.

Miłośnicy tradycyjnych żyrandoli mogą również sięgnąć po bardziej współczesną wersję ich ulubionej lampy wiszącej. Modne są zarówno lampy z kloszami przypominającymi klasyczne kandelabry, jak i lampy z nierównomiernie rozłożonymi świetlówkami, które same tworzą ciekawe kompozycje przestrzenne. Bardzo często takie lampy wykorzystują świetlówki LED, które podkreślają ich oryginalny kształt i wykończenie.

Więcej na stronie http://lampykemar.pl/