Skip to content Skip to footer

Czy wykonanie przetworów jest trudne?

Zima to ciężka pora roku, pogoda mocno daje o sobie znać, pojawia się śnieg, brakuje nam słońca i witamin. Właśnie witamin, bo te przyswajamy nie tylko ze słońca, ale także z posiłków. A w zimie brakuje nam owoców, czy warzyw, szczególnie tych sezonowych.

Domowe przetwory – dlaczego warto?

Czy jest jakiś sposób na poprawę naszej odporności i przyswajanie witamin nawet w zimie? Oczywiście, sposób naszych babć, czyli domowe przetwory. Takie przetwory nietrudno jest wykonać samemu, z wybranych przez siebie owoców, czy warzyw. Oczywiście latem zdecydowanie łatwiej jest wykonać przetwory, a następnie korzystać z nich w zimie. Dlatego warto przeznaczyć trochę czasu na zrobienie zapasów na zimę.

Wiele osób woli iść po prostu do sklepu, gdzie nie brakuje gotowych artykułów – dżemy, konfitury, warzywa kiszone i konserwowe. Oczywiste jednak, że domowe wyroby są o wiele smaczniejsze i posiadają więcej wartości odżywczych. Ponadto sam proces robienia przetworów może być świetną zabawą, szczególnie jeśli lubimy gotować. Satysfakcja też jest bardzo duża, gdy konsumujemy później słoik z własnym jedzeniem. Dlaczego jednak warto zrobić własne przetwory w domu?

Co takiego jest wyjątkowego w buraku, czyli małe co nieco o wartościach odżywczych

Znajdziemy więc w tym niezbyt popularnych warzywie zadziwiająco dużo cennych witamin i minerałów. Jak wiadomo ich spożywanie, niezwykle korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie – zapobiega wielu schorzeniom, poprawia stan skóry, wygląd i ogólną kondycję.

W warzywie znajdziemy też duże ilości witaminy C, odpowiedzialnej za powstrzymywanie infekcji. Z kolei obecna w burakach witamina B niezwykle dobrze wpływa na nasz układ krwionośny i pamięć. To jednak nie koniec, buraki zawierają duże ilości magnezu, wapnia, sodu, potasu i miedzi. Dlaczego by więc nie wykorzystać tego, aby wykonać przetwory z buraków?

Łatwe przepisy na przetwory z buraków – zrób to sam

Ludzie coraz bardziej doceniają zbawienne korzyści buraka. Ostatnio coraz więcej osób udostępnia w Internecie swoje przepisy na przetwory z buraków. W nowszych książkach kulinarnych także powinniśmy natknąć się na przepisy z burakiem w roli głównej.

Aby prawidłowo wykonać przetwory z buraków, wystarczy w zasadzie wiedzieć tylko jak pasteryzować słoiki, reszta to kwestia naszej wyobraźni i inwencji twórczej. W słoiku możemy umieścić tarte na grubych okach buraki, siekane, drobno utarte, a także z dodatkami, jak czosnek, papryka, cebula, czy przyprawy.