Skip to content Skip to footer

Kiszonki na zimę

Coraz popularniejsze jest robienie przetworów na zimę. Prym wiodą kiszone warzywa – ogórki, kapusta i buraczki. Ogórki kiszone, korniszony, czy buraczki w occie to świetna propozycja na dodatek do obiadu w zimie. Dodatkowo kiszonki są bardzo zdrowe i mają pozytywny wpływ na nasz organizm.

Właściwości kiszonych warzyw

Nie od dziś wiadomo, że kiszonki to najlepszy i naturalny probiotyk. Kiszone warzywa to duża dawka witamin, których zazwyczaj nam brakuje w okresie jesienno-zimowym. Kiszone warzywa są przede wszystkim źródłem kwasu mlekowego, który oczyszcza nasz organizm i wzmacnia układ odpornościowy. Dodatkowo dostarczają nam witaminy z grupy B, które powinny spożywać osoby mające anemię. Są także źródłem witamin C, K, E, A. Kiszonki zwierają dużą ilość błonnika, dlatego polecane są dla osób na diecie. Błonnik powoduje uczucie sytości oraz pobudza pracę jelit. Warzywa kiszone są mniej kaloryczne niż te świeże. Proces fermentacji sprawia, że tracą one kalorie.

Jakie warzywa można kisić?

Do najpopularniejszych kiszone należy kapusta, burak i ogórek. Większość z nas lubi także kiszonki jako dodatek do obiadu lub do sałatek. Natomiast do kiszenia nadadzą się warzywa, które mają dużą zawartość wody i cukru. Mogą to być również takie warzywa, jak: kalafior, rzodkiewka, marchewka, cebula, papryka. Oprócz warzyw do kiszenia nadają się owoce: jabłka, gruszki, śliwki, cytryny.

Przepis na kiszonki

Kiszone warzywa można robić na kilka sposób. Każda gospodyni domowa na pewno ma swój ulubiony i sprawdzony sposób. Popularność zdobywają kiszone buraki, które są polecane na kaca i dla osób chorujących na anemię. Aby je ukisić potrzebujemy jedynie kilka składników: wodę, sól, liście laurowe, ziele angielskie, czosnek i pieprz. Można również pokusić się na zrobienie buraków w occie. Buraczki w occie wykonuje się podobnie jak te kiszone, dodaje się jedynie cukier i ocet. Zarówno buraki kiszone, jak i w occie mają pozytywny wpływ na nasz organizm i nasze zdrowie. Jeszcze bardziej popularne jest kiszenie ogórków. Zrobienie kiszonych ogórków wygląda nieco inaczej niż w przepisie na buraczki. Tutaj potrzebujemy pęczek kopru, korzeń chrzanu, sól kamienną, czosnek, można także dodać liście czarnej porzeczki. Ogórki kiszone można dodać do sosu, sałatek, zjeść same lub traktować jako dodatek do obiadu. Bardzo popularna jest także zupa ogórkowa, wykonana oczywiście z kiszonek. Trzecią potrawą, którą chętnie jemy w okresie zimowym, jest kiszona kapusta. Można kisić zarówno kapustę białą, czerwoną, jak i włoską.