Skip to content Skip to footer

Skoki spadochronowe indywidualne i w tandemie

Każdy z nas może skoczyć ze spadochronem. Odbywamy krótkie szkolenie i możemy skoczyć w tandemie z instruktorem. Jest to niezapomniane przeżycie, Jednak jeżeli chcemy skoczyć ze spadochronu samemu to musimy już odbyć specjalne szkolenie AFF. Zatem od czego zacząć naukę skoków ze spadochronu?

Skoki tandemowe

Skoki tandemowe to najlepsza opcja dla początkujących pasjonatów. Takie skoki odbywają się wraz z instruktorem, z którym jesteśmy podpięci specjalną uprzężą. Nie wymagają specjalnego przygotowania, kondycji fizycznej ani dodatkowych badań. Skoki tandemowe prowadzone są z wysokości 3000 metrów. Daje nam to około 30 sekund swobodnego spadania. Skoki odbywają się także z wysokości 4000 metrów, co daje aż minutę lotu bez otwarcia czaszy spadochronu. Potem otwiera się spadochron i ma miejsce opadanie na trawiastą płytę lotniska aż do miękkiego lądowania. Takie skoki to dawka dużej adrenaliny, szczególnie dla osoby, która skacze pierwszy raz. Będzie to przeżycie, które zapamiętamy na długie lata.

Skoki indywidualne

Jeżeli mamy już za sobą skoki w tandemie to możemy spróbować swoich sił skacząc indywidualnie. Aby spełnić marzenie o samodzielnych skokach najpierw trzeba ukończyć kurs AFF. AFF, czyli Accelerated Freefall to przyspieszona nauka wolnego spadania ze spadochronem. Mamy do zrobienia kurs teoretyczny i praktyczny. W trakcie kursu uczestnicy poznają takie zagadnienia jak:
– budowa i eksploatacja spadochronów,
– teoria i technika skakania ze spadochronem,
– sposoby wyskakiwania z samolotu,
– zasady sterowania spadochronem,
-wybór miejsca do lądowania i technika lądowania,
-postępowanie w sytuacjach awaryjnych.

Natomiast na część praktyczną składają się z ćwiczenia na uprzęży, wykonuje się skoki z instruktorami, a następnie już bez asysty, ale w łączności z instruktorem. Wszystkie skoki są nagrywane, by później je przeanalizować i omówić z instruktorem. Aby ukończyć kurs trzeba zdać egzamin. Od tego momentu można już skakać samodzielnie, bez instruktora. Aby skakać ze spadochronu indywidualnie musimy być osobami zdrowymi, nie możemy mieć problemów z kręgosłupem. Przeciwwskazaniem są też choroby układu oddechowego i układu krwionośnego, np. nadciśnienie, choroby laryngologiczne.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.