Skip to content Skip to footer

Jakie skrzyniopalety wybrać?

Skrzyniopalety na jabłka najlepiej zakupić po zbiorach, ponieważ wtedy można trafić na najniższe ceny. Jednak może się okazać pod koniec lata, że zbiory będą większe od planowanych i w takiej sytuacji trzeba dokupić skrzynki na jabłka.

Skrzyniopalety drewniane

Najpopularniejsze są skrzyniopalety drewniane, które można dostać w stosunkowo niskiej cenie. Cena za jedną skrzynie waha się między 80-200 zł. Produkowane są w dwóch uniwersalnych wymiarach, czyli: 120 x 100 x 80 cm oraz 120 x 100 x 77 cm. Produkuje się je na bazie desek frezowanych, które pochodzą z drzew liściastych oraz iglastych. Dno i część ładowna jest wykonana z drzewa iglastego, natomiast konstrukcja wzmacniająca powstaje z drzewa liściastego. Cena z reguły idzie w parze z jakością, dlatego nie warto oszczędzać na tych elementach, tylko kupić wytrzymałe i solidne skrzynie na jabłka.

Rodzaje skrzyń na owoce

Do zbijania skrzyń wykorzystuje się gwoździe pierścieniowe. Warto też sprawdzić,czy przypadkiem nie przebiły się w głąb skrzyni. Należy mieć na uwadze, że mogą być też klejone. Najlepiej wybierać Skrzynie na jabłka, które są obite kątownikami. Kątowniki opóźnią rozluźnianie się konstrukcji. Dzieje się tak, ponieważ z upływem czasu drewno zaczyna się wypaczać, co sprawia, że nie jest możliwe równe ustawianie skrzynki na jabłka w pionowych rzędach. Warto też przemyśleć wybór palety. Jeśli chodzi o paletę, która stoi na klockach to dojazd wózkiem jest możliwy ze wszystkich stron. W przypadku palety na kantówce możliwy jest dojazd jedynie z dwóch stron, co czasami może być nieco problematyczne. Skrzyniopalety na jabłka drewniane jednak mają też swoje wady, a przede wszystkim są podatne na gnicie. Niestety nie wolno stosować na nich impregnacji, ponieważ służą do przechowywania produktów spożywczych. Maksymalna wytrzymałość takiego drewna wynosi 10 lat, a warto dodać, że jest to też idealne siedlisko dla grzybów. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na jakość magazynowanych jabłek. Warte uwagi są też skrzyniopalety z tworzywa sztucznego. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się polipropylen oraz polietylen. Ich cechą charakterystyczną jest bardzo duża wytrzymałość, ponieważ mogą służyć nawet przez 20 lat. Są jednak dosyć drogie, ponieważ kosztują około 400 zł.