Skip to content Skip to footer

Nowoczesny i wyjątkowo tani dom

W poszukiwaniu swojego wymarzonego gniazdka i miejsca na ziemi, często decydujemy się na zakup domu lub mieszkania w mieście z drugiej ręki. Większość osób pragnęłaby jednak zamieszkać w swoim własnym, lśniącym nowością domu na przedmieściu, ale obawiają się, że pochłonęłoby to zbyt dużo pieniędzy.

Tanie domy energooszczędne

Budowa niewielkich rozmiarów domu w nowoczesnej bryle gdzieś pod miastem wcale nie musi pochłaniać tak ogromnych kwot, by warto było z tego pomysłu rezygnować. Tanie domy energooszczędne budowane przez wyspecjalizowane firmy budowlane na bazie gotowych już pomysłów architektonicznych, to zwykle koszt około 200 tysięcy złotych.

Oczywiście cena ta może się różnić w zależności od powierzchni domu. Gdy doliczymy do tego koszt zakupu działki budowlanej, nawet o równowartości tej kwoty, to otrzymujemy dom wykończony pod klucz za 400 tysięcy – czyli tyle, ile kosztuje niewielkie mieszkanie w centrum stolicy!

Na czym polega energooszczędność

Jeśli mimo to rezygnujemy z marzeń o własnym domu, bo boimy się kosztów jego eksploatacji, to tym bardziej powinniśmy się zwrócić w stronę domów energooszczędnych. Są one budowane z myślą o tym, by wypuszczać jak najmniej ciepła. Ich ściany są solidne, kilkuwarstwowe i zbudowane nowoczesnymi technologiami z surowców, które nie pozwalają na ucieczkę ciepła. Również dachy, podłogi i okna zainstalowane są w taki sposób, by uniemożliwiały ubytek ciepła jakimkolwiek zakamarkiem.

Tym sposobem światło słoneczne padające przez okna w nieznaczny, ale często wystarczający sposób dogrzewa mieszkanie jesienią. Zimą wystarczy tylko odrobina ciepła w grzejnikach, płynącego z ekologicznego pieca na bardzo wydajny ekogroszek lub inne oszczędne paliwo. Całe ciepło, które zgromadzi się wewnątrz, pozostaje wewnątrz, dzięki temu ogrzewa się dom tylko na tyle, na ile to konieczne.

Tanie utrzymanie

W domach jednorodzinnych budowanych systemem energooszczędnym liczy się też niewielki rozmiar i zwarta bryła. Są one budowane w taki sposób, że nie brakuje w nich przestrzeni, pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni. Dzięki temu można nawet zimą swobodnie ogrzewać wszystkie pomieszczenia i utrzymać wewnątrz komfort mieszkania.

Duże okna oraz usytuowanie domu w taki sposób, by najważniejsze pomieszczenia potrzebujące słońca były od strony południowej, pozwalają na korzystanie ze światła słonecznego przez cały dzień. To ważne, bo dzięki temu światło zapalamy w domu tylko wtedy, gdy słońce już zajdzie. To wszystko sprawia, że rachunki za ogrzewanie i prąd są naprawdę niewielkie latem, a zimą – niewiele wyższe.