Skip to content Skip to footer

Czy tworzywo sztuczne sprawdza się w przemyśle?

Obecnie wiele osób kwestionuje zasadność korzystania z tworzyw sztucznych. Zachęca się do rezygnowania z nich na rzecz materiałów bardziej przyjaznych środowisku. Warto jednak poznać zalety i wady tworzyw sztucznych, zanim wyda się na nie wyrok. Tym bardziej że wady i zalety drewna również mogą okazać się zaskakujące. Sprawdźmy więc, czy tworzywo sztuczne powinno być stosowane w przemyśle i dlaczego tak?

Można je myć

Wprawdzie wady i zalety drewna można by wymieniać bez końca, to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że drewna nie można myć i dezynfekować. Jeśli więc opakowanie z niego się pobrudzi, to będzie nadawało się do wyrzucenia. Dla porównania tworzywo można poddać działaniu wody pod wysokim ciśnieniem i w żaden sposób się ono nie uszkodzi. Nadaje się więc do przechowywania i przewozu warzyw, owoców czy nawet surowego mięsa. Po użyciu skrzynie można po prostu poddać działaniu środka dezynfekującego, który szybko rozprawi się z wszystkimi drobnoustrojami znajdującymi się na powierzchni tworzywa.

Wytrzymałe

Wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych konieczne muszą uwzględniać ich trwałość. Opakowania te są dużo bardziej wytrzymałe niż drewno. Nie można się temu dziwić. W końcu skład tworzyw został stworzony w laboratorium po licznych badaniach i testach. Dzięki temu upewniono się, że jest on odpowiednio skomponowany, by zapewniać mocne podparcie. Opakowania z tworzyw sztucznych można bez obaw sztaplować i ustawiać na sobie. Nie wpłynie to negatywnie na ich stan, nie spowoduje odkształceń i co najważniejsze – nie spowoduje połamania skrzyń lub palet. Dzięki temu nie trzeba będzie ich szybko utylizować. Ma to duże znaczenie ze względów ekologicznych. Podczas gdy wady i zalety opakowań z tworzyw sztucznych często są upraszczane wyłącznie do tego, że plastik się nie rozkłada, zapomina się o tym, że dużo rzadziej niż drewno musi on być wyrzucany. Tym samym mniej strat i odpadów generuje się już podczas samej produkcji opakowań. Warto o tym pamiętać, bo przecież każde opakowanie, by zostało wyprodukowane, wymaga surowców, energii i nakładów pracy. One też często bywają nieodnawialne i ich zużycie może mieć negatywne skutki dla przyrody. Wybieranie trwałych opakowań z plastiku jest więc tańsze i bardziej przyjazne naturze.