Skip to content Skip to footer

Angiografia – badanie

Zdrowie ma się tylko jedno, dlatego tak ważne jest, by prawidłowo o nie dbać. Często badania, które wykonujemy profilaktycznie, pozwalają zapobiec drastycznym w skutkach chorobom i zmianom w naszym organizmie. Jednym z badań, które może nawet uratować życie, jest angiografia.

Czym jest angiografia?

Angiografia jest badaniem radiologicznym, które pozwala w pełni ocenić stan elementów układu krwionośnego. Pacjentowi podaje się do krwiobiegu specjalny środek kontrastowy, dzięki któremu można obserwować na monitorze aparatu rentgenowskiego, w jaki sposób naczynia krwionośne wypełniają się krwią z kontrastem. W taki sposób lekarz specjalista może dokładnie określić czy naczynia układu krwionośnego są drożne, bądź czy występują jakiekolwiek zablokowania i zwężenia. Badanie takie można wykonać w całym organizmie, co pozwala zdiagnozować i zapobiec wielu chorobom.

Dlaczego należy wykonać angiografię?

Częstym wskazaniem do wykonania angiografii są choroby tętnic, żył, zapalenie naczyń, czy zatorowość płucna. Angiografię wykonuje się z wykorzystaniem cewnika, który wprowadzony jest do naczyń krwionośnych. Dzięki niemu możliwe jest podanie kontrastu. Jednak w sytuacjach, w których wystarczy przeprowadzić badanie nieinwazyjne, wykorzystuje się metodę Angio tk.

Angiografia tk

Jest to nieinwazyjny wariant angiografii. Stosuje się tu tomografię komputerową, która pozwala ocenić stan naczyń krwionośnych. W przypadku angio tk nie podaje się kontrastu przez cewnik, a dożylnie przez wenflon.

Jak przygotować się do angiografii?

Najlepiej na badanie przyjść na czczo, a także zwiększyć przyjmowanie płynów. Podczas badania należy pozostać w bezruchu, by maszyna swobodnie mogła się poruszać. Po samym badaniu również należy dużo pić, tak by kontrast został wypłukany z naszego organizmu. Samo badanie nie jest bolesne. Pacjent układa się na specjalnym stole, który powoli się przemieszcza. Umożliwia to dokładną tomografię wskazanych części ciała.

Przeciwwskazania do zabiegu

Jeśli ktoś jest uczulony na środek kontrastujący, niestety musi zrezygnować z badania. Kolejną przyczyną rezygnacji są choroby nerek, anemia, a także niedawno przeżyty udar mózgu. Poważne zaburzenia elektrolitowe także uniemożliwiają przeprowadzenie badania.

Angiografia jest badaniem, które pozwala bardzo dokładnie określić problem z jakim zmaga się pacjent. Dostępność badania i jego skuteczność zachęcają pacjentów do coraz częstszego poddawania się temu zabiegowi.