Skip to content Skip to footer

Badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, o którym powinna pamiętać każda kobieta. Pozwala ono wykryć zmiany nowotworowe w obrębie szyjki macicy. Rak ten we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. Dlatego tak ważne jest poddawanie się regularnym badaniom. Jak wygląda cytologia i czy należy się jej obawiać?

Kto powinien poddawać się badaniom cytologicznym?

Zaleca się, by cytologie wykonywała każda kobieta, która rozpoczęła współżycie płciowe. Jeśli uzyskała ona prawidłowe wyniki, to kolejne badanie powinna mieć za 3 lata.

Natomiast kobiety, które uzyskały wyniki pozytywne (czyli świadczące o zmianach w obrębie narządów rodnych) powinny badać się co rok. Cytologia jest szczególnie ważnym badaniem dla kobiet, które mają obniżoną odporność (są po przeszczepie, chemioterapii albo są nosicielkami wirusa HIV).

Za większość przypadków nowotworów szyjki macicy odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Można się nim zarazić w trakcie stosunku seksualnego. Dlatego kobiety, które wcześnie rozpoczęły współżycie lub miały wielu partnerów seksualnych także należą do grupy ryzyka.

Jak przygotować się do cytologii?

Badania cytologicznego nie wykonuje się w okresie krwawienia miesięcznego. Ponadto trzeba mieć na uwadze, by na kilka dni przed terminem wizyty nie stosować żadnych leków i środków dopochwowych. Na dobę przed badaniem nie powinno się też współżyć seksualnie. Niespełnienie któregokolwiek z tych wymagań może spowodować, że pobranie komórek szyjki macicy będzie utrudnione, a wyniki badań nie pokażą stanu faktycznego pacjentki.

Jak wygląda samo badanie?

Pacjentka siada na fotelu ginekologicznym, a lekarz umieszcza w jej pochwie wziernik ginekologiczny. Wziernik ginekologiczny ma dźwignię, która umożliwia rozwarcie kanału pochwy. Następnie lekarz za pomocą szczoteczki na długiej rączce pobiera wymaz z szyjki macicy. Wymaz ten następnie zostaje utrwalony i przesłany do laboratorium.

Czy jest to badanie bolesne?

Cytologia nie jest badaniem bolesnym, a często także nie wywołuje żadnego dyskomfortu. Obecnie do badań wykorzystuje się Wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Są one wykonane z przezroczystego plastiku, który ma gładkie wykończenie i nie powoduje uszkodzeń śluzówki pochwy (pierwsze wzierniki ginekologiczne jednorazowe zrobione z plastiku miały właśnie tę wadę). Dodatkowo lekarz dostosowuje wzierniki dopochwowe do sytuacji pacjentki. Dlatego właśnie wzierniki dopochwowe są produkowane w kilku rozmiarach – są inne dla kobiet, które rodziły, a inne dla kobiet, które jeszcze nie podjęły współżycia.