Skip to content Skip to footer

Endometrioza – powikłania

Endometrium leczenie jest bardzo trudne, pomimo dostępności wielu specjalistycznych badań, leków i metod leczniczych. Wciąż endometrioza lekarze specjaliści poszukują najlepszych terapii, które złagodzą cierpienia kobiet dotkniętych tą chorobą.

Endometrioza – różne objawy

Oprócz dolegliwości bólowych, które dotyczą większości kobiet dotkniętych endometrioza, choroba ta może mieć też inne, często niekojarzone z nią objawy. Wśród nich wymienia się takie dolegliwości jak np. obfite miesiączki, zaparcia, wzdęcia, biegunki, czy nudności. Chorobie może też towarzyszyć znaczne osłabienie organizmu, silny PMS, czy nawet krwawienia z przewodu pokarmowego lub krwiomocz. Co więcej, coraz więcej badan pokazuje, że u niektórych kobiet z endometriozą mogą wystąpić np. choroby autoimmunologiczne, a w tym toczeń układowy (SLE), choroba Sjögrena, niedoczynność tarczycy czy nawet stwardnienie rozsiane lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Wymienia się także alergię i astmę.

Endometrioza jak leczyć?

Zwykle wybiera się leczenie objawowe, które ma na celu łagodzenie objawów bólowych u kobiet W tych najbardziej zaawansowanych przypadkach wdraża się także leczenie chirurgiczne, jednak nie oznacza to, że będzie ono w 100% pomocne. U niektórych kobiet dolegliwości bólowe powracają nawet po przebytym leczeniu chirurgicznym. Co więcej, endometrioza jest chorobą, której towarzyszy też wiele powikłań. A wśród nich oprócz typowego zespołu bólowego, może pojawić się też zaburzenie płodności kobiety, co spowodowane jest wpływem endometriozy na wiele funkcji narządu płciowego. Tu należy też zaznaczyć, że konsekwencją różnego rodzaju procesów zapalnych oraz rozmaitych zmian w okolicy ognisk endometriozy są niezwykle niebezpieczne zrosty. Zrosty są zwykle bardzo rozległe i obejmują różne narządy, w tym m.in. jajowody, które są kluczowe dla płodności kobiet. Ponadto zaburzona ruchomość oraz drożność jajowodów, w połączeniu z innymi powikłaniami mają jeszcze większy wpływ na niepłodność. Należy mieć na uwadze, że endometrioza to też zaburzona produkcja hormonów jajnikowych lub np. nieprawidłowe reakcje immunologiczne w obrębie samej błony śluzowej jamy macicy, które w konsekwencji skutecznie uniemożliwiają prawidłową implantację zarodka. W grupie kobiet cierpiących na endometriozę dużo częściej też dochodzi do poronień (nawet 40%).