Skip to content Skip to footer

Jak wygląda pierwsza wizyta w klinice niepłodności?

Klinika leczenia niepłodności to miejsce, które pozwoliło spełnić marzenie o rodzicielstwie wielu osobom. Dlatego te pary, które od jakiegoś czasu bezskutecznie starają się o dziecko, nie powinny niepotrzebnie zwlekać z wizytą.

Kiedy zapisać się na pierwszą wizytę do kliniki niepłodności?

Trzeba podkreślić, że pewien czas starań o dziecko jest zupełnie normalny i naturalny. Przyjmuje się, że w przypadku zdrowych osób dwanaście miesięcy bezskutecznych starań to czas, po jakim warto zapisać się na wizytę u specjalisty. Osoby, które ukończyły trzydzieści pięć lat, mogą odwiedzić klinikę niepłodności jeszcze szybciej – z racji tego, że ich potencjał rozrodczy może być już na wyczerpaniu. Wiele osób stresuje się pierwszą wizytą i zastanawia, jak będzie ona wyglądać.

Klinika leczenia niepłodności – jak wygląda pierwsza wizyta?

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności to bardzo ważny, pierwszy krok na drodze do bycia rodzicem. Dlatego trzeba odpowiednio się nastawić i pamiętać o tym, że pracownicy kliniki to specjaliści, którzy pomogli już setkom par.

W wielu klinikach współpraca rozpoczyna się od spotkania z koordynatorem, który zostaje specjalnie przydzielony do konkretnej pary. Jest to pracownik Kliniki niepłodności, który kompletuje wszelką potrzebną dokumentację i udziela potrzebnych informacji na każdym etapie leczenia. Dopiero po pierwszej, wstępnej rozmowie, para zostaje umówiona na wizytę u lekarza.

Z czym zgłosić się na pierwszą wizytę?

Para, aby nie marnować czasu, może przynieść ze sobą kompletną dokumentację, która obrazuje dotychczasowy czas leczenia – jeśli takowe miało już miejsce. Dobrze jest także zabrać ze sobą wyniki wszystkich wykonywanych w ostatnim roku badań, wypisy ze szpitali i tym podobne dokumenty.

Mężczyźni zawczasu mogą wykonać podstawowe badanie nasienia, które da lekarzowi pogląd na sytuację – na podstawie wyników może on wydać zalecenia wykonania badań rozszerzonych.

Podczas pierwszej wizyty lekarz może chcieć zadać parze kilka pytań. Przede wszystkim, będzie ciekawy, jak do tej pory wyglądały starania o poczęcie oraz z jakim efektem się odbywały. Warto pamiętać o tym, że w gabinecie specjalisty nie ma kwestii wstydliwych czy krępujących, a każde zadanie pytanie może być krokiem w stronę upragnionego rodzicielstwa.