Skip to content Skip to footer

Psycholog dziecięcy – kiedy może pomóc?

Kiedy nasze dziecko ma katar idziemy do pediatry, gdy boli je ząb idziemy do dentysty. Nie zawsze jednak, gdy nasze dziecko źle się czuje w dzisiejszym świecie reagujemy i idziemy do psychologa. Dlaczego warto dbać nie tylko o zdrowie fizyczne swojego dziecka?

Psycholog to wstyd

Nadal pójście do psychologa dziecięcego w Gliwicach wielu osobom wydaje się wstydliwe. Boimy się oceny sąsiadów, rodziny. Nie chcemy być uznani za rodziców, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wychowaniem dziecka, którzy nie radzą sobie z wyzwaniami.

Dziecko, które ma problemy bardzo często boi się szukać pomocy, gdyż nie chce być uznane za „wariata”, osobę chorą psychicznie. Szukanie pomocy u specjalisty nadal traktowane jest jak objaw słabości.

Kiedy psycholog może pomóc?

Rodzice, którzy zauważą zmiany w zachowaniu dziecka powinni zareagować i pomóc w uporaniu się z problemem. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców?

Niechęć do szkoły, czy przedszkola, problemy z koncentracją, nauką, czy wagarowanie to bardzo wyraźny sygnał, że dziecko ma problem, z którym nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. Częste bóle brzucha czy głowy, które pojawiają się w określonych sytuacjach. Duże wahania nastroju, agresja bądź apatia to bardzo widoczne komunikaty, które wysyła dziecko i które jest wołaniem o pomoc.

Kolejnym niepowodzeniem, z którym często borykają się dzieci, są problemy w kontaktach z rówieśnikami. Nieumiejętność odnalezienia się w grupie to dla dziecka duże przeżycie oraz ogromny stres.

Wizyta u psychologa – co trzeba wiedzieć?

Świat dziecka jest tak samo skomplikowany jak nasz, dorosłych. Problemy dzieci są dla nich najważniejsze na świecie i najgorszym wyjściem, jakie mogą wybrać rodzice to zbagatelizowanie kłopotu. Gdy dziecko potrzebuje pomocy warto zwrócić się do psychologa dziecięcego w Gliwicach, który będzie wraz z rodziną szukał źródła oraz rozwiązania problemu.

Psycholog dziecięcy w Gliwicach nie ogranicza się wyłącznie do terapii dziecka. Jest to praca z całą rodziną dziecka, gdyż to jego środowisko ma największy wpływ na umiejętność radzenia sobie z przeciwnościami życia.

W zależności od wieku dziecka dobierane są metody pracy. Z najmłodszymi dziećmi psycholog się bawi, czyta, czy odgrywają rolę. Dla starszych dzieci terapią jest rozmowa. Ważne jest, by zajęcia odbywały się w szczerej atmosferze, a dziecko umiało zaufać terapeucie.

Psycholog dziecięcy w Gliwicach to lekarz, który jak każdy inny jest niezbędny, gdy pojawia się bariera, z którą rodzice nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie.