Skip to content Skip to footer

Zdrowe paznokcie – kiedy najlepiej udać się do mykologa?

Gdy dermatolog zawodzi, a problem nadal występuje – warto udać się do odpowiedniego specjalisty. Problemy związane z infekcjami grzybiczym paznokci, zwykle nie tylko wpływają na zdrowie człowieka, ale także jego samopoczucie. Grzybica stóp i paznokci jest widoczna gołym okiem i może być zawstydzającym problemem.

Kim jest mykolog?

Mykolog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem infekcji grzybiczych skóry. Jego wykształcenie pozwala nie tylko na postawienie ogólnej diagnozy, ale także na różnicowanie – z jakim dokładnie grzybem mamy do czynienia, oraz w jaki sposób najlepiej się go pozbyć.

Jak wygląda badanie mykologiczne paznokci?

1. Pierwszym etapem są wstępne oględziny i wywiad z pacjentem. W przypadku charakterystycznych infekcji grzybiczych, często na tym etapie doświadczony mykolog potrafi postawić już trafną diagnozę.

2. Następnie odbywa się właściwe badanie mykologiczne paznokci, czyli pobierana jest próbka z zakażonego miejsca. Zwykle jest to całkowicie bezbolesne, dlatego nie należy obawiać się tego etapu.

3. Próbka jest oglądana pod mikroskopem, w celu wykrycia gatunku grzyba, który rozwija się w zakażonym miejscu.

4. Ostatnim etapem jest przepisanie odpowiedniego preparatu grzybobójczego, który pozwoli na całkowite pozbycie się problemu.

Mimo wszystko, należy pamiętać, że infekcje grzybicze mają tendencje do nawracania. Nie należy przerywać leczenia, dopóki mykolog o tym nie zadecyduje, nawet jeśli nie dostrzegamy już objawów choroby.

Dlaczego tak ważne są badania mykologiczne paznokci?

Przede wszystkim dla komfortu samego pacjenta. Uporczywie nawracające grzybice są tematem wstydliwym. Osoby cierpiące na grzybicę stóp i paznokci często cierpią z powodu wykluczenia społecznego np. na basenach, w saunie czy też na publicznych plażach. Ponadto, często w parze z samymi objawami wizualnymi idzie również dyskomfort w postaci swędzenia i pieczenia miejsc zmienionych chorobowo.

Drugą stroną medalu jest tutaj bezpieczeństwo innych ludzi. Grzybice mają to do siebie, że potrafią bardzo łatwo przenosić się z jednej osoby na drugą i często bardzo długo przeżywają w środowisku np. na podłodze czy pod prysznicami. Nie lecząc swojej infekcji grzybiczej, można zarazić nie tylko np. ludzi na siłowni, korzystających ze wspólnego prysznica, ale także własnych członków rodziny.