Pozycjonowanie stron w Internecie to temat o wiele trudniejszy, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Wymaga wiedzy o tym, jakie treści oraz gdzie umieszczać, by wyszukiwarki pokierowały szukającego na odpowiednią stronę. Ale trzeba też wiedzieć jakiej treści nie zamieszczać by cała praca nie poszła na marne.
Thin content – dlaczego należy go unikać
Wyszukiwarki takie choćby jak Google czy Bing ustawiają strony internetowe w kolejności wyznaczonej przez specjalne algorytmy. By znaleźć się na wysokiej pozycji trzeba mieć odpowiednio dużą ilość podstron czy innych treści internetowych odwołujący się do strony na której promowaniu nam zależy.
Złe praktyki pozycjonowania stron przez umieszczane w bezwartościowych treści, często wręcz generowanych przez automaty spowodowały konieczności takiego dostosowania algorytmów pozycjonujących, by pomijały takie treści. Takie bezwartościowe podstrony, ale także treści z innych powodów uznawane za złej jakości określa się mianem Thin content czyli rzadka/chuda treść.
Czego unikać tworząc treści pod pozycjonowanie?
W celu uzyskania jak możliwie najwyższej pozycji wybranej strony w wyszukiwarce internetowej warto wykorzystywać mniejsze ilości tekstów, za to odpowiednie jakościowo. Nie tylko należy unikać tekstów tworzonych przez generatory. Za thin content algorytmy pozycjonujące mogą uznać także za krótkie teksty na stronie. Po pierwsze w takich tekstach często występuje zbyt duże natężenie słów kluczowych, co przez algorytmy stosowane przez wyszukiwarki może być traktowane jako tekst złej jakości.
Problematyczne mogą być też strony niektórych sklepów internetowych, zwłaszcza takich, w których sprzedawane produkty nie wymagają rozległych opisów, a do tego stosowane opisy nie różnią się od siebie znacząco. W takiej sytuacji, takie za krótkie teksty na stronie można ominąć grupując większą ilość produktów na jednej stronie, zawierającej jednocześnie parametry tych produktów, jak i możliwość zakupu.
Warto też dbać o unikalne treści. Algorytmy pozycjonujące często eliminują bezwartościowe podstrony, zawierające niemal ten sam tekst. To drugi powód, dla którego warto grupować niektóre produkty na stronach internetowych. Przykładowo te same produkty o różnych cechach przedstawić na jednej stronie, na której oprócz opcji wyboru ilości danego produktu, będzie można wybrać kolor, rozmiar czy inny dodatkowy parametr, adekwatny do sprzedawanego produktu.