Skip to content Skip to footer

Charakterystyka poprawnie przeprowadzonej diety niskokalorycznej

Chyba nie ma osoby, która dobrowolnie chciałaby mieć nadwagę. W końcu nie tylko jest ona nieestetyczna, ale również zagraża zdrowiu człowieka. Niestety zdecydowanie łatwiej jest wejść w stan nadwagi niż z niego wyjść, a popularna dieta niskokaloryczna często kończy się niepowodzeniem. O czym pamiętać przy odchudzaniu aby przebiegało ono prawidłowo?

Kilka słów o tym czym są kalorie

Wiele osób jest przekonanych o tym, że kalorie mają fizyczną formę, jednak prawda jest zupełnie inna. Kaloria jest niczym innym jak jednostką pomiaru wyznaczającą ilość energii potrzebnej do podgrzania jednego grama wody o jeden stopień Celsjusza. Człowiek jest tą energią cieplną zasilany, dlatego kalorie są dla niego źródłem wszelakiej energii.

Zatem dlaczego po zjedzeniu kilku hamburgerów zamiast tryskać energią to gromadzimy tłuszcz? Przyczyna jest prosta – energii jest za dużo. Ciało nie może sobie pozwolić na wykorzystywanie kilkuset kilokalorii naraz, dlatego nadwyżkę energii magazynuje w formie tłuszczu. Stanowi on rezerwę, która jest wykorzystywana w przypadku głodówki, jako ostatnia deska ratunku przed śmiercią głodową.

Czym jest zatem dieta niskokaloryczna?

Dieta niskokaloryczna, czy też po prostu odchudzanie, polega na zredukowaniu ilości spożywanych posiłków do koniecznego minimum. Dzięki temu organizm nie tylko nie ma z czego odkładać rezerwy energetycznej, czyli tłuszczu, ale też musi korzystać ze zgromadzonych wcześniej zapasów.

W rezultacie tłuszcz jest stopniowo spalany, a osoby na dobrze przeprowadzanej diecie niskokalorycznej potrafią gubić nawet 4 kilogramy tłuszczu w ciągu kilku tygodni. To czy dieta nie zagraża zdrowiu można rozpoznać po braku objawów niedożywienia organizmu. W końcu cała sztuka polega na idealnym dopasowaniu ilości spożywanych kalorii do ilości spalanego tłuszczu.

Granica między dietą a głodówką

Jakie są konkretne objawy niedożywienia? Oczywiście, jako że kalorie są ludzkim „paliwem”, to najbardziej zauważalnym objawem jest brak energii do wykonywania nawet podstawowych czynności. Poza tym w żywności znajduje się cała masa innych ważnych składników i minerałów, których braki prowadzą do niszczenia włosów, skóry, paznokci i innych elementów ciała, a także do wielu poważnych chorób.

Głodówka odbija się również negatywnie na psychice. Huśtawki nastrojów to najlepszy z możliwych negatywnych skutków, ponieważ w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do bulimii lub anemii, a także stanów depresyjnych i innych chorób umysłu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Instytutu zdrowia Sofra.