Skip to content Skip to footer

Rydze – co warto wiedzieć o tych grzybach

Polaka kuchnia słynie między innymi z grzybów. Za jedne z najsmaczniejszych uważa się rydze. Te charakterystyczne pomarańczowe grzyby doskonale smakują na maśle. Na zimę zaś sprawdzą się smaczne rydze marynowane. Warto wiedzieć jak rozpoznać te grzyby, gdzie ich szukać i jak przyrządzać.

Jak rozpoznać rydza?

Rydze to późne grzyby, najczęściej zbiera się je od października do listopada. Lubią piaszczystą glebę i towarzystwo drzew iglastych, rosną zarówno w dojrzałych lasach, jaki i w mlodnikach. Szczególnie łatwo można je wypatrzeć w towarzystwie świerków.

Rydze mają charakterystyczny pomarańczowy, często wręcz czerwony kolor, z ciemniejszymi koncentrycznymi przebarwieniami. Kapelusz rydza zwykle ma rozmiar około 4-10 centymetrów, a od spodu pomarańczowe blaszki nadchodzące na trzon. Trzonek rydza ma nieco jaśniejszą barwę, i charakterystyczne wgłębienia. U dorosłego osobnika trzonek jest zwykle pusty w środku. Zroniony grzyb wydziela też mleczko, oczywiście w charakterystycznej dla siebie pomarańczowej barwie.

Rydze nie są cenione za wartości odżywcze, składają się głównie z wody, a cenne składniki stanowią znikomy udział. Wyjątkiem jest beta-karoten czyli witamina A. To właśnie ten składnik nadaje rydzom ich charakterystyczną barwę.

By się nie zatruć

Grzyby zawsze trzeba zbierać z dużą ostrożnością, by nie pomylić ich z niejadalnymi lub co gorsza trwającymi kuzynami. To szczególnie ważne w przypadku grzybów blaszkowych. Rydza najłatwiej pomylić z wełnianką lub olszówką.

Wełniankę najłatwiej rozpoznać po charaktetystycznych „włoskach” na brzegu kapelusza, przypominajace właśnie wełnę. Podobnie jak rydze wydzielają mleczko, tylko białe. Olszówka jest bardzo popularnym grzybem. Najłatwiej upewnić się czy mamy do czynienia z olszówką sprawdzając czy wydziela mleczko, olszówka tego nie zrobi.

Jak przyrządzić rydze

Najprostszy przepis na rydze to świeże grzyby zwyczajnie smażone na maśle. Na patelni rozpuszczamy masło, następnie na goracy tłuszcz kładziemy same kapelusze rydzy, blaszkami do góry i tak smażymy 2-3 minuty. Następnie odwracamy grzyby i smażymy je jeszcze kilka minut. Bardzo ważne, grzyby solimy dopiero po usmażeniu.

Rydze warto móc zajadać również poza sezonem grzybowym, w tym celu świetne będą smaczne rydze marynowane. Wystarczy kilogram niezbyt dużych grzybów udusić z 20 dkg cebuli oraz dwoma łyżeczkami soli. Pod koniec duszenia dodajemy sporo pieprzu i szklankę octu. Całość gotujemy jeszcze przez chwilę i rozkładamy do słoików. Teraz potrzebna jest jeszcze 15-minutowa pasteryzacja i smaczne rydze marynowane mogą trafić do spiżarni.