Skip to content Skip to footer

Zimowe przetwory

Koniec lata to idealny moment na przygotowanie przetworów na zimę. Szczególnie, wtedy gdy dostępne są sezonowe owoce i warzywa, z których można później korzystać przez cały rok. Najczęściej do przetworów wykorzystywane są truskawki, wiśnie czy ogórki. Do łask wracają również trochę zapomniane śliwki w occie.

Dodatek dla wymagających

Śliwki w occie to dość wykwintny dodatek do wielu potraw i dań mięsnych. Można je podawać jako zimną przekąskę. Idealnie łączy się z wędzonymi serami, wszelkiego rodzaju pasztetami, wędlinami czy pieczeniami.

Sprawdzi się również jako dodatek do jarzynowych sałatek. Na pewno nada każdej potrawie nieoczywisty, wyraźny smak. Każdy smakosz powinien docenić ten trochę zapomniany dodatek, tak polecany przez nasze babcie.

Potrzebne składniki

Przepisów na śliwki w occie można znaleźć wiele. Warto jednak wypróbować te bardziej sprawdzone lub zapytać kogoś doświadczonego. Do przygotowania przetworów niezbędne będą dobrej jakości śliwki. W przepisach polecaną odmianą jest śliwka węgierka. Można wykorzystać również inne.

Najważniejsze jest, aby pestka dobrze odchodziła od skórki owocu. Dodatkowo potrzebne będzie pół szklanki octu spirytusowego 10%, woda, cukier i goździki. W bardziej rozbudowanych przepisach można spotkać cynamon oraz ziarenka kardamonu.

Cynamon nada śliwkom bardziej świątecznego, korzennego smaku. Można z niego zrezygnować, jeśli ktoś nie akceptuje tej przyprawy.

W zależności od przepisu proporcje podanych wyżej składników mogą się od siebie różnić. Zależy to również od tego, ile przetworów planuje się przygotować.

Przepis na śliwki w occie

Przygotowanie przetworów należy zacząć od starannego umycia owoców. Następnie warto nakłuć wykałaczką kilka miejsc, aby owoce lepiej przyswoiły zalewę i szybciej zmiękły. Ocet, razem z wodą, cukrem i wszystkimi przyprawami należy zagotować. Po przestygnięciu zalewy należy ją dodać do owoców i całość umieścić w słoju lub garnku.

Następnego dnia odlany ocet należy podgrzać i znów zalać śliwki. Tą czynność należy powtarzać trzy dni. Ostatnim etapem jest przełożenie śliwek do mniejszych słoików. Wyparzone słoiki należy wypełnić śliwkami. Zalewę odcedzić z przypraw i zagotować. Owoce zalać gorącą zalewą, dokładnie zakręcić słoiki i odwrócić do góry dnem.

Tak przygotowanych przetworów nie trzeba już pasteryzować. Słoiki należy przechowywać w chłodnym miejscu, bez dostępu mocnego światła słonecznego. Dzięki temu można cieszyć się smakiem śliwek przez kilka kolejnych lat, bez utraty ich wartości.