Skip to content Skip to footer

Badania profilaktyczne, które powinna robić każda kobieta

Każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie, systematycznie odwiedzając specjalistów i robiąc odpowiednie badania. Wizyty w gabinetach lekarskich nie mogą odbywać się dopiero wtedy, gdy pacjentka odczuje niepokojące dolegliwości. Bardzo istotna jest profilaktyka polegająca na regularnej kontroli zdrowia, ponieważ wiele chorób w początkowych fazach przebiega bezobjawowo.

Badania ogólne

Podstawą dbania o zdrowie są regularnie badania laboratoryjne. Dzięki nim można rozpoznać wiele schorzeń i nieprawidłowości już w pierwszych etapach rozwoju.Konieczna jest morfologia, która pozwala wykryć m.in. białaczkę, atakujące organizm infekcje, a także niedobory składników (skutkujące np. anemią i osłabieniem). Warto robić również test stężenia glukozy we krwi, cholesterolu i elektrolitów, a także badanie OB i TSH. Regularnie kontrolować należy ciśnienie i tętno oraz wykonywać RTG klatki piersiowej. Nie można zapominać o badaniach moczu, dzięki którym diagnozuje się m.in. stany zapalne, zakażenia bakteryjne, cukrzycę, choroby nerek i wątroby.

Badania piersi

Sonomammografia, czyli po prostu usg piersi, to jedna z najważniejszych metod profilaktyki nowotworowej. Badanie nie jest skomplikowane, trwa krótko, a pozwala na wczesne rozpoznanie bardzo poważnych chorób i zmian, np. torbieli, włókniaka gruczołu piersiowego, guza sutka. USG piersi należy wykonywać regularnie – młodsze pacjentki (przed 40. rokiem życia) powinny zgłaszać się w tym celu do gabinetów nie rzadziej niż co 2 lata. Kobietom w średnim i starszym wieku zaleca się robić to przynajmniej 2 razy w roku. Sonomammografia to badanie, które powinno stanowić uzupełnienie mammografii. Jeśli lekarz zauważy na ich podstawie niepokojące zmiany, może skierować pacjentkę na biopsję.

Badania ginekologiczne

Oprócz przeprowadzania badań ogólnych i USG piersi, każda kobieta powinna regularnie odwiedzać ginekologa. Do badań profilaktycznych, które można wykonać w gabinecie, należy zaliczyć cytologię, polegającą na pobraniu do analizy rozmazów komórek szyjki macicy. Warto pamiętać, że cytologię można przeprowadzać co 3 lata bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego. Podczas wizyty specjaliści często wykonują także USG dopochwowe. Pozwala ono sprawdzić m.in. to, czy budowa poszczególnych narządów układu rozrodczego (zwłaszcza macicy i jajników) jest prawidłowa.