Skip to content Skip to footer

Dlaczego system rfid z roku na rok cieszy cię coraz większą popularnością?

Można zaobserwować, że rfid system z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie wszystkie przedsiębiorstwa przekonały się jednak do tego rozwiązania. Dlaczego firma powinna zdecydować się na rfid system? Jakie są zdecydowanie najbardziej istotne zastosowania wspomnianej technologii?

Jakie są największe zalety systemu RFID?

Należy mieć świadomość, że skanując tag RFID wystarczy znajdować się w zasięgu odczytu. Zdecydowanie można w ten sposób przyspieszyć np. proces inwentaryzacyjny. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniany zasięg może wahać się od zaledwie kilku centymetrów do nawet 10 metrów. Wszystko oczywiście będzie uzależnione od rodzaju etykiet, które zostały zastosowane, anten, a także materiału danego produktu.

Do bardzo często wymienianych atutów znaczników RFID należy również zaliczyć stosunkowo dużą wytrzymałość. W zdecydowanej większości przypadków są bowiem umieszczane w plastikowej obudowie. Oznacza to tym samym, że nie zostały wystawione na różnego rodzaju zabrudzenia czy światło słoneczne, co ma miejsce w przypadku etykiet do kodów kreskowych.

Bardzo dużym ułatwieniem jest również fakt, że do skanowania zwykłych kodów kreskowych trzeba zatrudnić pracownika. W przypadku RFID nie ma konieczności angażowania człowieka do pracy. Wystarczy bowiem, że dany kierowca z określonym załadunkiem oznakowanego towaru przejedzie przez bramę z technologią RFID.

Dla kogo dokładnie przeznaczony jest omawiany system RFID?

Warto wiedzieć, że systemy RFID wdrażane są przede wszystkim w handlu, transporcie, logistyce, produkcji i przemyśle. Warto również wiedzieć, że technologia doskonale zda egzamin w przypadku identyfikacji pracowników inwentaryzacji czy ewidencji opakowań zwrotnych.

System RFID z roku na rok zdobywa również coraz większe uznanie w zarządzaniu magazynem, znakowaniu majątku, rejestracji czasu pracy pracowników, monitorowaniu i śledzeniu produkcji czy identyfikacji poszczególnych pojazdów.

Jak odpowiednio dopasować etykiety do technologii RFID?

Należy mieć świadomość, że w celu właściwego dobrania technologii RFID do etykiet rekomendowane jest przede wszystkim bardzo dokładne określenie powierzchni, na której zostanie umieszczony znacznik, materiału, z którego wykonany jest towar, a także oczekiwanego zasięgu odczytu i środowiska pracy.

Godny uwagi jest również fakt, że w przypadku zastosowania omawianej technologii RFID nie istnieją uniwersalne rozwiązania. Oznacza to tym samym, że praktycznie do każdego projektu trzeba podejść indywidualnie.