Piwo to trunek, który w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Ma długą tradycję i jest nieodłączonym elementem spotkań w pubie czy grillów. Alkohol ma jednak wiele skutków ubocznych i jest niewskazany w ciąży, podczas przyjmowania leków czy przed planowanym prowadzeniem samochodu. Alternatywą może być wtedy piwo bezalkoholowe.
Jak powstaje piwo bezalkoholowe?
Piwa bezalkoholowe z tradycyjnym piwem łączy nie tylko nazwa. Powstają one w niemal identyczny sposób, najczęściej w tych samych browarach co piwo tradycyjne. Przechodzą proces fermentacji, która w pewnym momencie jest przerywana, by nie doszło do wytworzenia się alkoholu.Piwa bezalkoholowe z tymi klasycznymi łączy więc bardzo wiele – przede wszystkim jest to jednak ich charakterystyczny, lekko goryczkowaty smak oraz lubiany przez piwoszy aromat. Podobnie jak piwa tradycyjne te bezalkoholowe występują w różnych wersjach: jasnej, ciemnej, z dodatkiem aromatów czy syropów.
Kiedy warto wybrać piwo bezalkoholowe?
Bezalkoholowe piwa to doskonała alternatywa dla tradycyjnych trunków alkoholowych. Pozwalają bowiem cieszyć się smakiem browara i świętować w gronie przyjaciół, kiedy nie można pić alkoholu – na przykład przed planowaną jazdą samochodem czy w czasie przyjmowania silnych leków. Po piwa z zerową zawartością alkoholu bez obaw mogą sięgnąć kobiety ciężarne oraz karmiące piersią.
Alkohol nie jest wskazany również przy wielu chorobach czy przy przyjmowaniu na stałe leków. Coraz więcej osób rezygnuje z niego z powodów zdrowotnych czy zdając sobie sprawę z faktu, że alkohol jest wpływającą na świadomość używką. Sięgają wtedy po piwa bez alkoholu i mogą cieszyć się goryczkowatym smakiem browara, nie wpływając negatywnie na swoje zdrowie czy stan psychiczny, nie obawiając się chociażby nieuchronnego kaca.
Które piwo bezalkoholowe będzie najlepsze?
W sklepach pojawia się coraz więcej piw bezalkoholowych. Po które sięgnąć? Wszystko zależy od preferencji smakowych – producenci proponują zarówno gęste, ciemne piwa, jak i lżejsze piwa jasne, a także chętnie pite zwłaszcza latem piwa smakowe, orzeźwiające. Jeśli dana osoba z powodów zdrowotnych (np. przyjmująca bardzo silne leki lub będąca w ciąży) nie może przyjąć nawet najmniejszej dawki alkoholu, powinna pamiętać, by sięgać tylko po trunki 0%. Trzeba bowiem pamiętać, że jako piwa bezalkoholowe funkcjonują wszystkie piwa, w których zawartości alkoholu nie przekracza 0,5% całkowitej objętości.