Skip to content Skip to footer

Drukowanie sublimacyjne

Kolorowe nadruki na tkaninach to domena przede wszystkim odzieży sportowej, ale równie często stosuje się takie rozwiązanie w przypadku gadżetów reklamowych. Jednym z najlepszych rozwiązań dających trwałe i świetnie efekty jest drukowanie sublimacyjne. Co to za metoda, jak przebiega i kiedy warto się na nią zdecydować?

Drukowanie sublimacyjne – na czym polega?

Druk sublimacyjny na tkaninach odbywa się z wykorzystaniem specjalnych urządzeń. W małych drukarniach, gdzie wykonuje się druk sublimacyjny na niedużych elementach, wykorzystuje się do tego celu drukarki zbliżone wielkością do tradycyjnych. W pierwszej kolejności konieczne jest wykonanie projektu, jak druk ma wyglądać, a następnie przeniesienie go na specjalny papier.

Następnym etapem jest przeniesienie druku z papieru na tkaninę. Pod wpływem wysokiej temperatury zachodzi zjawisko sublimacji, czyli zmiana stanu stałego w gazowy. Farba w postaci gazu wnika głęboko w tkaninę i łączy się z nią na stałe. Dzięki temu efekty są bardzo trwałe i odznaczają się wysoką jakością.

Na jakich tkaninach wykonuje się sublimację?

Druk sublimacyjny na tkaninach najlepiej sprawdza się w przypadku materiałów syntetycznych, jakim jest przede wszystkim poliester czy octan. Wtedy kolory są niezwykle żywe, intensywne, druk elastyczny i trwały. Możliwe jest również zastosowanie drukowania sublimacyjnego na materiałach poliestrowych, które mają w swoim składzie domieszkę naturalnych włókien, np. bawełny.

Nie sprawdzi się natomiast ten rodzaj druku w przypadku materiałów naturalnych takich jak jedwab czy bawełna – pod wpływem wysokiej temperatury materiał może ulec uszkodzeniu. Maksymalny dodatek bawełny do poliestru to 50%, ale najlepiej jeśli będzie to 30%. Podobnie jest z innymi tkaninami. Nie sprawdzą się także cienkie włókna syntetyczne.

Sublimacja na koszulkach i nie tylko

Któż nie lubi kolorowych koszulek z efektownym nadrukiem? Sublimacja na koszulkach jest jedną z najbardziej popularnych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać ją również na innych elementach, np. gadżetach reklamowych. Z powodzeniem stosuje się druk sublimacyjny na przykład na reklamowych torbach materiałowych, parasolach, smyczach czy innych elementach odzieży, na których można umieścić efektowny druk za pomocą sublimacji. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.