Endometrium to błona śluzowa macicy, u kobiet powinna występować tylko tam, jednak czasami dzieje się inaczej. Endometrioza polega na występowaniu komórek macicy w okolicy innych narządów jamy brzusznej. Najczęściej komórki pojawiają się w okolicy pęcherza moczowego, jelit i otrzewnej. Choroba spotykana jest zarówno u nastolatek, jak i u kobiet po menopauzie.
Endometrioza – główne objawy
Leczenie endometriozy w Polsce stało się niestety powszechnym zjawiskiem. Klinika leczenia endometriozy znajduje się dzisiaj w każdym mieście w Polsce, więc chorzy mają do nich ułatwiony dostęp. Endometrioza leczenie może odbywać się zarówno farmakologicznie, jak i operacyjnie, jednak leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów choroby. Poniżej najczęstsze objawy mogące wskazywać na endometriozę.
1. Bolesne i mocne krwawienie menstruacyjne
Nie zawsze jest to oznaka endometriozy, ale jest to bardzo niepokojący sygnał. Jeżeli dana osoba nie choruje, to jednak przy obfitych miesiączkach łatwo nabawić się endometriozy, ponieważ wówczas choroba się najintensywniej rozwija. Jeżeli widoczne jest co miesiąc dużo większe krwawienie to zaleca się wizytę w klinika leczenia endometriozy.
2. Krwawienie pomiędzy miesiączkami
Często przy bardziej zaawansowanym stadium endometriozy może występować niewielkie krwawienie poza miesiączką. Wówczas bezwzględnie należy udać się do lekarza, który stwierdzi lub wykluczy chorobę.
3. Częste bóle brzucha
Szczególnie dotyczy to bólu w okolicy podbrzusza, jednak może to być ból w okolicy pachwiny, jajnika czy sromu. Uzależniony jest od ilości i umiejscowienia komórek endometriozy. Szczególnie niepokojący jest ten, który pojawia się nagle i bez większej przyczyny.
Endometrioza leczenie pomocne na dolegliwości
Jak wcześniej wspomniano, leczenie endometriozy polega na łagodzeniu jej objawów, jedynie operacja pozwala całkowicie usunąć endometrium z ciała kobiety, jednak jest bardzo inwazyjna i niewiele kobiet się jej podejmuje. Najczęściej leczenie polega na podawaniu tabletek antykoncepcyjnych, a przy silnych bólach brzuch stosowane są również tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Tabletki antykoncepcyjne regulują miesiączkę, często wpływają na krwawienie oraz normują poziom hormonów w organizmie, co jest pożądane podczas choroby. Niestety, ale endometrioza najczęściej wykrywana jest w wieku nastoletnim i na dzień dzisiejszy jest nieuleczalna. Jedynie usunięcie komórek zazwyczaj wraz z narządami płciowymi jest w stanie pomóc.