Skip to content Skip to footer

Hibiskus na jesienne przeziębienia i urodę

Hibiskus właściwości ma bardzo duże. Najczęściej wykorzystywany do leczenia przeziębień i przemywania twarzy trądzikowej. Od zawsze rósł na wsi w każdym ogródku tuż pod oknami domu. W każdej chwili gospodyni mogła sięgnąć po płatki tej rośliny i zaparzyć z nich pyszną herbatkę lub przyrządzić danie z ich dodatkiem. Ketmię można też spotkać w mieście pod parterowymi oknami bloków i wieżowców, a także w ogródkach rodzinnych. Malwa jest bowiem ceniona także za swoje piękno.

Malwa sudańska używana była do leczenia ludzi już od wieków

Gospodynie wykorzystywały kwiaty hibiskusa w kuchni do codziennych potraw. Korzystały z liści, kwiatostanów i nasion. Gdy natomiast działo się coś ze zdrowiem domowników, po radę szły do chatki, w której mieszkała baba-zielarka. Dawała ona gotowy susz ketmi i tłumaczyła sposób podania choremu.

Z pewnością zwykłe kobiety nie wiedziały, z jakich kwiatów i ziół mógł pochodzić otrzymany susz. Wiedza została odtajniona dopiero w naszych czasach. Dlatego obecnie już bez większych tajemnic każdy z nas może wiedzieć, jakie Malwa sudańska ma właściwości zdrowotne, a ma ich sporo i warto o nich tutaj wspomnieć.

Hibiskus właściwości dla zdrowia i urody

Zwykły napar z płatków kwiatu malwy sudańskiej sprzyja podwyższeniu odporności na przeziębienia. Szczególnie zaleca się jego picie w okresie jesienno-zimowym oraz wczesno wiosennym. Łagodzi stany zapalne, infekcje bakteryjne i może uchronić przed nadciśnieniem. Picie naparu z malwy wpływa również na zrzucenie zbędnych kilogramów.

Mycie twarzy w herbatce z hibiskusa pozbawi cerę wyprysków. Wygładzi skórę i ją ujędrni. To doskonały patent dla kobiet, które pragną zapobiegać zmarszczkom. Można także zmniejszyć widoczne już zmarszczki za pomocą kremów z dodatkiem malwy.

Jak przygotować nawilżająco-odżywczą maseczkę z malwy?

Jeżeli mamy suchą cerę, maseczka z malwy nałożona na twarz, nawilży ją i odżywi. Do przygotowania maseczki potrzebujemy dwóch garści płatków malwy wraz z pręcikami i zalążnią. Całość miksujemy, mieszamy z miodem płynnym, by otrzymać lepiącą się masę.

Nakładamy gotową masę miodowo malwową na umytą twarz, podbródek, szyję i dekolt. Po upływie 15 minut zmywamy wszystko letnią przegotowaną wodą. Można po tym zabiegu wklepać w skórę krem pielęgnacyjny.