Zatrudnienie niani to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziny. Nagle ktoś obcy opiekuje się dzieckiem. Warto poświęcić sporo czasu na rekrutację, żeby zatrudnić najlepszą osobę. Na pewno można postarać się uniknąć wielu błędów. Trzeba tylko chcieć.
Niania z Polski czy niania – obcokrajowiec?
Czasami na ogłoszenie o zatrudnieniu opiekunki dla dziecka odzywa się wiele kobiet z obcych krajów. Rodzice zastanawiają się, czy taka osoba jest odpowiednia, żeby opiekować się ich maluchem. Kraj pochodzenia nie powinien odgrywać najważniejszej roli, ale trzeba zwrócić uwagę między innymi na różnice kulturowe.
W niektórych państwach wychowywanie dziecka przebiega zupełnie inaczej niż w Polsce. Stosunek starszych osób do dzieci jest inny, od dzieci wiele się wymaga, albo wręcz przeciwnie, nie wymaga się nic, dlatego tak ważne jest ustalenie zasad. Rodzice muszą bardzo dokładnie powiedzieć niani, czego oczekują, Jakie zachowania są akceptowalne, pożądane, a jakie absolutnie nie do zaakceptowania.
Ile zarabia niania?
Nie da się podać jednej stawki obowiązującej dla niani. Wszystko zależy bowiem na przykład od lokalizacji, w wielkich miastach stawki te będą zdecydowanie wyższe niż w małych miasteczkach i na wsiach. Niektórzy rodzice chcą, aby ich niania była bardzo wykształcona, aby mogła pomagać dzieciom na przykład uczyć się języków obcych. Wtedy trzeba będzie więcej za to zapłacić.
Jeżeli rodzice zatrudniają nianię na cały etat, to zapewne jej stawka godzinowa będzie niższa niż w sytuacji, gdy jest to tylko niania dochodząca, niania na godziny. Na pytanie ile zarabia niania nie ma zatem idealnej odpowiedzi. Wiele czynników odgrywa tutaj rolę.
Młoda duchem i ciałem?
Bardzo powszechne są dyskusje na temat tego, czy niania powinna być starsza czy młodsza. Wielu rodziców chętnie zatrudnia młode dziewczyny, argumentując to faktem, że są one pełne energii i sprawne fizycznie. Jednak osoba starsza to zazwyczaj osoba doświadczona, która wychowała już niejedno dziecko. Dlatego też niektórzy rodzice wolą powierzyć swoją pociechę w ręce właśnie starszej niani.
Zatrudniając nianię warto wziąć pod uwagę coś więcej niż tylko wiek. Na pewno warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób niania wypowiada się na temat swojego życia, swoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych, jak odnosi się do dzieci. Na podstawie rozmowy można wiele wywnioskować. Oczywiście kluczowe będą dni próbne, tak samo jak dzieje się to w tradycyjnej pracy, kiedy pracodawca w czasie okresu próbnego testuje swojego nowego pracownika.