Skip to content Skip to footer

Jak wybrać odpowiednią opiekunkę do dziecka?

Po urlopie rodzicielskim, a czasem również wychowawczym, nadchodzi moment powrotu rodziców do pracy. Niektórzy powierzają wówczas opiekę nad maluchami dziadkom, inni umieszczają je w żłobkach lub klubach malucha, a jeszcze inni wynajmują nianię. Choć jest to rozwiązanie komfortowe, warto zastanowić się jak wybrać mądrze.

Dlaczego niania?

Mówi się, że nikt nie rozpieści dziecka tak dobrze jak dziadkowie. Inni są zdania, że maluch nigdzie nie rozwinie się tak szybko jak w gronie rówieśników. Istnieje również duża grupa rodziców, którzy chętnie zatrudniliby nianię pokroju Mary Poppins. Warto pamiętać, że opieka nad dziećmi to nie tylko dbałość o jego dobre samopoczucie, ale również szereg obowiązków. Kompetentna opiekunka do dzieci to osoba, która będzie w stanie zaskarbić sobie zaufanie dziecka i zaprzyjaźnić się z nim. Jednocześnie będzie wymagająca i konsekwentna w działaniu. Będzie wspierać rodziców w wychowaniu dziecka.

Niania z gazety czy z agencji?

Dziecko to dla każdego rodzica największy skarb. Dlatego nie można się dziwić, że właściwa opieka nad dziećmi jest dla nich priorytetem. Rodzice decydujący się na zatrudnienie opiekunki do dzieci mają szeroki wachlarz ofert do przejrzenia. Ogłoszenia niań spotkać można w gazetach, internecie, w agencjach branżowych itp. Dobrej niani poszukiwać można również pocztą pantoflową. Niania z referencjami osób znanych nam osobiście to bardzo dobre rozwiązanie.

Wiek nie gra roli

Wśród ogłoszeń opiekunek spotkać można nastolatki, dla których opieka nad dziećmi to okazjonalne zadanie. Podobnie, rolę taką chętnie podejmują osoby starsze, które dla dzieci mogą być niczym ich własne babcie. W dużej części rynek opiekunek do dzieci zajęty jest przez kobiety, które traktują opiekę nad dziećmi jako pracę pełnoetatową. Zazwyczaj to one mają do zaoferowania największy wachlarz umiejętności, którymi chętnie podzielą się z dzieckiem. To, czy niania nauczy dziecko języka obcego, gry na instrumencie lub rysunku, w wielu przypadkach decyduje o jej zatrudnieniu.

Niania to pracownik

Nierzadko rodzice mają wątpliwości czy opiekunka będzie uczciwie wykonywać swoje zadanie, a dziecko będzie bezpieczne. Warto pamiętać, że zatrudniając opiekunkę do dziecka, stajemy się jej pracodawcą. Stosunek ten nakłada na obie strony pewne obowiązki. Wskazane jest by dokładnie określić swoje oczekiwania wobec opiekunki oraz osiągnąć porozumienie w kwestii wynagrodzenia. Wówczas obie strony będą w pełni świadome ustalonych zasad i łatwiej przyjdzie ich egzekwowanie.