Skip to content Skip to footer

Jaki powinien być dobry fartuch chirurgiczny?

Fartuchy chirurgiczne są niezbędne w każdym szpitalu i klinice. Wszędzie tam, gdzie wykonuje się operacje lub zabiegi, trzeba też mieć odpowiednie, sterylne fartuchy, które zapewnią lekarzowi i pacjentom bezpieczeństwo sanitarne. Czym powinien charakteryzować się dobry strój medyczny? Jak go rozpoznać? Jak wygląda dobry fartuch chirurga?

Sterylny

Wszystkie Stroje medyczne powinny być przede wszystkim sterylne. Właśnie z tego powodu się ich używa. Sterylność fartucha chroni przed przenoszeniem zanieczyszczeń przez personel medyczny i przed zanieczyszczeniami pola operacyjnego. Z tego też powodu fartuch chirurga musi spełniać normy określone przepisami prawa. Są one zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia z 2005 r. oraz w Dyrektywie Unii Europejskiej o Wyrobach Medycznych (93/43/EEC).

Komfortowy

Fartuchy chirurgiczne wykonuje się z włókniny SMMS lub polipropylenu. Materiały te nie są znane z tego, że dobrze przepuszczają powietrze. Nie zawsze, więc mogą zapewnić personelowi medycznemu odpowiedni komfort podczas pracy. Najwięcej problemów mogą przysporzyć wielogodzinne operacje, podczas których personel ubrany w nieoddychające fartuchy poci się i szybciej męczy. Na takie operacje dobrze jest zakładać stroje medyczne wyposażone w systemy odprowadzania potu. Są one nowoczesne i wyjątkowo komfortowe.

Wodoodporny

Bardzo ważne jest, by fartuch chirurgiczny nie przepuszczał wody. Jest to zabezpieczenie przed zabrudzeniem ubrań spod fartucha krwią lub innymi płynami ustrojowymi. Wodoodporna powierzchnia zapewnia, że płyn nie wsiąknie w fartuch, ale po prostu z niego spłynie. By zapewnić możliwie jak największą szczelność, warto sięgać po fartuchy łączone metodą zgrzewów ultradźwiękowych. Dzięki niej strój nie ma słabszych punktów i na całej swojej powierzchni chroni tak samo dobrze.

Łatwy do założenia

Nie można też zapominać o tym, że fartuch musi być łatwy w użyciu, czyli personel musi mieć możliwość szybkiego ich założenia i zdjęcia. Zdarzają się sytuacje awaryjne, w których sekundy mają znaczenie dla życia i zdrowia pacjenta. Personel musi się bardzo szybko przygotować do pracy. W związku z tym dobry fartuch to taki, który można założyć bardzo szybko, a później równie szybko go ściągnąć lub zamienić na nowy.