Pokrzywka na twarzy to często występujące schorzenie alergiczne. Uaktywnia się i uwidocznia wskutek kontaktu z alergenem, jakim może być chociażby substancja zapachowa dodana do kosmetyku, ale też i składnik artykułu spożywczego. Pokrzywkę można oczywiście efektywnie leczyć. A jak to się robi?
Specjalistyczne leki przeciwhistaminowe
Ta metoda jest najpopularniejsza, bo też najskuteczniejsza. Leki przeciwhistaminowe potrafią poradzić sobie z przeróżnymi alergiami, w tym i alergiami typowo skórnymi. Zawsze przynajmniej załagodzą i zminimalizują przykre objawy schorzenia. Poradzą sobie chociażby ze świądem oraz zlikwidują lub zmniejszą bąble będące symptomem pokrzywki.
Jednymi z najskuteczniejszych leków przeciwhistaminowych są loratadyna, feksofenadyna oraz cetyryzyna. Mają formę tabletek, które przyjmuje się doustnie. Z pokrzywką na twarzy najszybciej poradzą sobie leki wydawane na receptę.
Produkty do stosowania na skórze
Kurację doustną warto też wspomóc różnymi preparatami używanymi już powierzchniowo – bezpośrednio na skórze. Na ogół będą to produkty zawierające w swoim składzie glikokortykosteroidy, ewentualnie tlenek cynku bądź benzokainę czy mentol. Fajnie sprawdzają się też dodatki w postaci ziołowych naturalnych wyciągów, które koją skórę i przynoszą jej wręcz momentalną ulgę (zwłaszcza jeśli objawem pokrzywki na twarzy jest uciążliwy świąd bądź uczucie pieczenia).
Leki tego rodzaju, o działaniu miejscowym, występują pod przeróżnymi postaciami. Mogą mieć formę maści, kremów, past, a nawet i płynnych pudrów. Dużą ich zaletą jest to, że większość z nich jest dostępna do kupienia bez recepty, chociaż te na receptę zawsze będą działać lepiej i skuteczniej.
Uzupełnienie kuracji leczniczej
Pokrzywka na twarzy byłaby najłatwiejsza do usunięcia, gdyby chory przestał mieć kontakt z wywołującym ją alergenem, ale nie zawsze da się od niego całkowicie odgrodzić, zwłaszcza jeśli występuje on chociażby w środowisku czy większości produktów spożywczych. Mimo wszystko trzeba starać się to robić. Bezpośredni kontakt z alergenem zawsze doprowadzi do ponownego wystąpienia przykrych objawów.
Chcąc natomiast wspomóc czymś jeszcze leczenie pokrzywki, warto sięgnąć po zwykłe wapno. Dość dobrze radzi sobie ono z różnymi alergiami. Można je przyjmować doustnie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.