Skip to content Skip to footer

Nasturcja jadalna – z doniczki na talerz

Nasturcja jest rośliną cenioną za jej specyficzny smak i miły aromat. Chętnie wykorzystywana jest przy dekorowaniu potraw oraz ich przyprawianiu. Nasturcja ma także bogate właściwości lecznicze, za co należy jej się ukłon.

Nasturcja właściwości lecznicze – kiedy jej używać?

Ponieważ nasturcja ma silne właściwości przeciwbakteryjne, wykorzystywana jest do walki ze stanami zapalnymi. Organizm łatwo wyleczymy z zapalnych stanów nerek i pęcherza moczowego, dodając do pożywienia nasturcję jadalną.

Można też w leczeniu wykorzystywać gotowe preparaty z nasturcji, które znajdziemy w sklepach zielarskich oraz aptekach. Popularne są tabletki, nalewki, olejki eteryczne i w postaci suszonej.

Nasturcja właściwości lecznicze przejawia także w walce z bólem wszelkiego typu. Pozbędziemy się bólu ucha i mięśni. Kobiety mające okres i cierpiące wówczas na ból podbrzusza, skutecznie sobie pomogą naparem z nasturcji do picia.

Nasturcja właściwości, a kosmetyka

Ponieważ nasturcja łagodzi stany zapalne skóry, znalazła zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale także w kosmetyce. W sklepach znajdziemy preparaty do pielęgnacji włosów oraz ciała. Można także stosować kąpiele z dodatkiem nasturcji. Wpływają one kojąco na umysł i całe ciało. Rozluźniają mięśnie, dlatego po takiej kąpieli wyjdziemy zrelaksowani i odprężeni.

Nasturcja jadalna świetnie smakuje i dekoruje

Kto chciałby urozmaicić potrawy, powinien spróbować jadalnych nadziemnych części nasturcji. Do jedzenia nadają się nasiona, kwiatostany, liście oraz łodygi. Dania z nasturcją mają ostrawo słodki smak. Zatem nasturcja jadalna może z powodzeniem zastąpić w jedzeniu pieprz.

Nasturcję można jeść na surowo jako dodatek do surówek i sałatek. Można użyć jej jako pasty na kanapki, a całe kwiatostany lub płatki wykorzystać do dekoracji potraw. Nasturcja może mieć płatki w kolorze żółtym, pomarańczowym oraz czerwonym.

Niekiedy kwiaty przybierają barwę mieszaną w postaci nakrapianej lub w paski. Z tego powodu potrawa z użyciem płatków nasturcji potrafi być bajecznie kolorowa. Jeżeli tylko mamy dostęp do świeżych kwiatów nasturcji, wykorzystujmy ją do przygotowywanych dań.