Trudno wyobrazić sobie państwo bez podatków. Przedsiębiorcy oczywiście bardzo nie lubią tego tematu i chcieliby płacić jak najmniej podatków. Są pewne legalne sposoby, aby opłacanie danin publicznych nie było tak niedogodne.
Punkt widzenia państwa i przedsiębiorcy
Z punktu widzenia przedsiębiorcy podatki powinny być jak najniższe, aby jak najwięcej zysku zostawało w kieszeni właściciela firmy. Natomiast z punktu widzenia państwa, podatki powinny być jak najwyższe, aby w budżecie państwa znajdowało się jak najwięcej pieniędzy. Trudno pogodzić interesy dwóch stron.
Założenie własnej firmy to bardzo trudna decyzja, zazwyczaj poprzedzona różnego rodzaju kalkulacjami, wyliczeniami. Sporządzenie biznesplanu wcale nie jest proste. Najlepiej, aby w tworzeniu biznesplanu uczestniczył dobry księgowy bądź doradca podatkowy, który będzie w stanie wskazać wysokość płaconych podatków. Tylko wtedy obliczenia będą adekwatne do rzeczywistości.
Wystawianie faktur VAT
Czasami wystawianiem faktur VAT zajmują się sami przedsiębiorcy, to znaczy właściciele firm. Taka organizacja pracy występuje zazwyczaj w małych przedsiębiorstwach. W dużych firmach faktury wystawia zwykle dział księgowy.
Fakturowanie vat wymaga wiedzy. Trzeba wiedzieć przecież, jak zgodnie z prawem ponumerować fakturę, jaką kwotę wpisać w danych rubrykach, a przede wszystkim trzeba znać terminy wystawiania faktur, ale niczego nie przegapić. Fakturowanie vat nie jest więc proste. Wskazane jest, aby przed wystawieniem pierwszej faktury skonsultować się z kimś, kto zna się na księgowości.
Obowiązki obywateli
Niezależnie od tego czy obywatel jest zatrudniony na etacie, na umowie o dzieło albo też umowie zlecenie, albo prowadzi własną firmę, musi płacić podatki. Jeśli chodzi o obowiązki w tym zakresie i ilość dokumentów do przekazania urzędowi skarbowemu, to sprawa wygląda różnie w zależności od indywidualnej sytuacji.
Na pewno każdy musi złożyć roczne zeznanie podatkowe, w którym zostaną zawarte wszystkie dochody osiągnięte w danym roku ze wszystkich możliwych źródeł. Urząd skarbowy ma możliwość weryfikacji tych danych, dlatego też kłamstwo nie ma najmniejszego sensu. Trzeba więc wypełniać dokumenty zgodnie z prawdą i niczego nie zatajać.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Afaktury.