Skip to content Skip to footer

Remont kuchni – ile zapłacimy za pracę przygotowawcze?

Wycena remontu kuchni często uwzględnia również prace przygotowawcze, które umożliwiają położenie np. nowej posadzki. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się przeprowadzić je samodzielnie. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać, jednak nie poradzimy sobie z tym zadaniem bez podstawowej wiedzy, czy też narzędzi. Poniżej przedstawiono orientacyjne stawki, jednak dokładny koszt zależy od wielu różnych czynników.

Skucie płytek ze ścian i podłóg

Może okazać się, że remont kuchni jest droższy, niż wykończenie wnętrza od podstaw. Jest to zupełnie normalne, ponieważ generuje on znacznie więcej prac. Warto upewnić się, że wycena remontu uwzględnia skucie starych płytek ze ścian oraz podłóg. Średnia stawka to 35-45 zł za metr kwadratowy, jednak wiele zależy od lokalizacji. Wiadomym jest, że ceny w stolicy są o wiele wyższe, niż w innych częściach kraju.

Samodzielne skucie płytek wymaga specjalistycznego sprzętu. Pamiętajmy również o konieczności wywozu odpadów. Ważne jest to, aby z pomieszczenia wynieść meble oraz urządzenia. Jest to szczególnie kłopotliwe, jeśli kuchnia znajduje się w bloku lub apartamentowcu, a my nie możemy wyprowadzić się na czas trwania remontu.

Naprawa ubytków powierzchni

Bywa tak, że fachowcy wliczają do wyceny remontu również naprawę ubytków powierzchni. Mowa tutaj o m.in. szpachlowaniu rys, czy też ubytków. Przybliżona cena to 10-15 za metr kwadratowy. Czasami jednak wspomniane usługi wliczane są do ceny za skuwanie płytek, a więc płacimy raz za „pakiet” czynności.

Rzetelne przygotowanie powierzchni do dalszych prac to absolutna podstawa. W dużej mierze decyduje to o efekcie końcowym remontu. Właśnie dlatego lepiej nie oszczędzać, jeśli chcemy mieć pewność, że nowy wystrój kuchni spełni wszystkie nasze oczekiwania.

Położenie gładzi oraz wykonanie wylewki

Analizując wycenę remontu należy także zweryfikować, ile kosztuje położenie gładzi. Orientacyjna cena to 30 zł za metr kwadratowy, jednak każe przedsiębiorstwo posiada własny cennik. Zastanawiasz się, czy jest to konieczne? Tak, ponieważ bez kompleksowo przygotowanego podłoża nie możemy przystąpić do układania nowych płytek, czy też malowania.

Wylewka samopoziomująca umożliwia wykonania dowolnej podłogi. Stawka jest zbliżona, jak w poprzednim przypadku (około 27-30 zł za metr kwadratowy). Łatwo jest policzyć, że samodzielne przygotowanie wnętrza do remontu niesie za sobą ogromne oszczędności, jednak większość osób nie posiada dostatecznych umiejętności. Każdy błąd może nieść za sobą duże obciążenie finansowe.