Skip to content Skip to footer

Sandomierz, czyli nasz mały Rzym

O tym, że Sandomierz to niezwykłe miasto, wiedzą prawie wszyscy. Nie tylko z powodu kręconego tam serialu, ale także pięknego, starego Rynku, panoramy nadwiślańskiej, klimatycznych uliczek oraz smacznego jedzenia, które zaproponuje nam restauracja w Sandomierzu w różnych miejscach całego miasta. Zdecydowanie warto tutaj przyjechać.

Sandomierz, czyli nasz mały Rzym

Bywa nazywany właśnie naszym małym, polskim Rzymem, a to z tego powodu, że usytuowany jest również na siedmiu wzgórzach. Na naszą uwagę w pierwszej kolejności zasługuje już sam średniowieczny Rynek, nad którym góruje ratusz miejski mający początki w XIV wieku. Rynek otoczony jest 30 zabytkowymi kamienicami, więc już sam ten fakt sprawia, że znajdujemy się w miejscu wyjątkowym i możemy czuć się iście po królewsku.

Jak na prawdziwy Rzym przystało nie może zabraknąć i tutaj niezwykłych kościołów i bazylik, które zdecydowanie warto zobaczyć. Jest to przede wszystkim ceglany Kościół św. Jakuba z połowy XIII wieku z zabytkowymi dzwonami oraz Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Nie można zapomnieć również o Uchu Igielnym, czyli wąskim przejściu dla zakonników klasztoru dominikańskiego. Takich miejsc w Sandomierzu oczywiście znajduje się dużo więcej.

Szlakiem ojca Mateusza lub Meleksem

Sandomierz można zwiedzać pieszo, ale trzeba zarezerwować na to chociaż dwa dni wraz z noclegiem. Jedną z możliwości jest szlak zwany Śladami Ojca Mateusza, który powstał z myślą o grupach wycieczkowych i związany jest oczywiście z głównym bohaterem popularnego serialu, czyli ojcem Mateuszem. Gdy trafimy do Sandomierza w czasie trwania planu filmowego, to prawie pewne, że spotkamy w mieście aktorów odgrywających główne role.

Sandomierz można również zwiedzać Meleksem. Ich postój zlokalizowany jest w jednym z kluczowym miejsc i obejmuje przejażdżkę po mieście wraz z przewodnikiem. Poznamy historię miasta, ciekawe anegdoty i przydatne wskazówki, jak na przykład to, gdzie znajduje się restauracja w Sandomierzu, w której można dobrze zjeść. Co prawda zabytki oglądamy w trakcie jazdy z wygodnego fotela, ale jeśli nie mamy wystarczająco dużo czasu, lub podróżujemy z mały dzieckiem, to jest to pewne udogodnienie.

Co warto zjeść w Sandomierzu?

Pod tym względem mamy bardzo duży wybór. Na pewno na uwagę zasługuje restauracja w Sandomierzu, gdzie można spróbować smacznych dań obiadowych.

Jeśli nie mamy ochoty na duży posiłek, to na Rynku znajdziemy wiele klimatycznych lokali, gdzie wypijemy kawę i spróbujemy smacznych deserów. Popularne są także sandomierskie zapiekanki.