Skip to content Skip to footer

Skup srebra jako dobry pomysł na własną działalność

Bardzo prężny rozwój wielu dziedzin gospodarki sprawia, że pomysłów na dobry i przynoszący zadowalające dochody biznes nie brakuje. Jednym z nich z pewnością jest własny skup srebra oraz innych kruszców czy metali szlachetnych.

Dlaczego właśnie srebro?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy skup srebra jest opłacalnym interesem. Z pewnością aby na nie odpowiedzieć należy spojrzeć na rynek, na którym z każdym rokiem zainteresowanie wykonanymi z niego przedmiotami, a w szczególności biżuterią, jest dość duże. Powodem tego na pewno jest między innymi cena, ponieważ wykonane ze srebra przedmioty są o wiele tańsze niż te wykonane ze złota. Ponadto kolor pasuje niemalże do wszystkiego, dlatego też często taka biżuteria czy inne dodatki są znacznie bardziej uniwersalne niż złote, posiadające charakterystyczną barwę. Niska cena kruszcu sprawia, że chętni na otwarcie własnego biznesu w postaci skupu srebra nie muszą na ten cel przeznaczać bardzo wysokich sum.

Opłacalność skupu srebra

Cena srebra w skupie jest o wiele niższa niż cena za gram kruszcu w wyrobie. Ma to swoje podstawy, bowiem takie srebro należy potem przetopić i dopiero wówczas można z niego wykonywać nowe przedmioty. Często, gdy ktoś odwiedza skup srebra cena uzależniona jest także od stanu przedmiotów, które chce sprzedać, a raczej od ich czystości. Srebro pokryte patyną należy przed dalszą obróbką dokładnie wyczyścić, dlatego też skupy oferują za nie niższą stawkę. Bez względu na to, czy przedmioty są w całości czy też są uszkodzone, cena srebra w skupie liczona jest jako tak zwana cena złomu. Bardzo często skup srebra prowadzą pracownie jubilerskie, dla których jest to sposób na pozyskanie materiału do pracy po znacznie niższej cenie niż w innych miejscach. Jednak coraz częściej skup prowadzą na przykład lombardy, które następnie decydują o tym, czy dany produkt zostanie odsprzedany jako materiał do produkcji czy też po wyczyszczeniu zostanie wystawiony na sprzedać jako pełnowartościowy produkt.

Co należy zrobić, aby można było otworzyć skup?

Do prowadzenia działalności takiej jak skup srebra nie są wymagane odpowiednie zezwolenia, należy jednak posiadać odpowiednie wpisy PKD. Oczywiście do prowadzenia niemalże niezbędne jest doświadczenie i sprzęt taki jak waga jubilerska. Zanim ktoś zdecyduje się otworzyć skup srebra cena kruszcu, a raczej poznanie cen skupu w innych miejscach będzie dobrym pomysłem. Warto także pomyśleć nad zorganizowaniem sitaki odbiorców, czyli na przykład odwiedzić zakłady jubilerskie, potencjalnie zainteresowane dalszym odkupieniem kruszcu.