Skip to content Skip to footer

Szwy rozpuszczalne – jak długo się rozpuszczają?

W wielu zabiegach chirurgicznych stosowane są obecnie szwy wchłanialne, które z upływem czasu ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu. Jak długo trwa ten proces? Jest on zależny od typu nici oraz jej zastosowania.

Kiedy stosuje się nici chirurgiczne rozpuszczalne?

W chirurgii stosowane są dwa główne typy nici – są one dzielone na nici chirurgiczne rozpuszczalne, inaczej wchłanialne, a także nierozpuszczalne.

Szwy wchłanialne z czasem ulegają rozpuszczeniu i wchłonięciu, dlatego nie wymagają one wyciągania z rany. Ponadto wykazują właściwości antyalergiczne, zmniejszają ryzyko powstania infekcji, dają estetyczny efekt po zrośnięciu się tkanek.

Ze szwów rozpuszczalnych korzysta się głównie w zabiegach ginekologicznych, urologicznych, stomatologicznych oraz w chirurgii plastycznej. Są one używane także podczas zabiegów na przewodzie pokarmowym, przy szyciu torebek stawowych, więzadeł czy ścięgien.

Szwy rozpuszczalne – kiedy się wchłaniają?

To, jak długo rozpuszczają się nici chirurgiczne rozpuszczalne, zależne jest od ich typu. W chirurgii stosuje się wiele rodzajów nici, które różnią się pomiędzy sobą swoim czasem wchłaniania, co związane jest z zastosowanym do ich produkcji materiałem.

Najszybciej szwy rozpuszczalne wchłaniają się po około 40 dniach. Są one używane głównie w zabiegach ginekologicznych oraz stomatologicznych, a także w innych procedurach, gdzie czas podtrzymywania rany ma być krótki.

Z kolei w zabiegach chirurgii plastycznej najczęściej używane są szwy rozpuszczalne po około 90-120 dniach. Ponadto znajdują one zastosowanie w zabiegach chirurgicznych przewodu pokarmowego, chirurgii dziecięcej.

Z kolei szwy wchłanialne o długim okresie podtrzymywania rany rozpuszczają się po około 180-210 dniach. Używane są one w chirurgii ortopedycznej, układu pokarmowego, sercowo-naczyniowej.

Nierozpuszczony szew – co robić?

Zdarza się, że szwy rozpuszczalne nie rozpuszczają się w całości. Jeżeli nierozpuszczony szew jest widoczny, jego resztka jest wyciągana, co pozwala na pełne zagojenie się rany.

W takiej sytuacji zaleca się wizytę u lekarza POZ lub w poradni chirurgicznej, gdzie będzie można skorzystać z fachowej pomocy. Specjalista może wtedy delikatnie i dokładnie usunąć pozostałości nierozpuszczonego szwu i zadba o czystość rany.