Skip to content Skip to footer

Wentylacja grawitacyjna – co warto wiedzieć?

Wentylacja grawitacyjna to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy cenią sobie system niezawodny, prosty w wykonaniu oraz niedrogi w eksploatacji. Jest to rozwiązanie bardzo często wdrażane w domach jednorodzinnych, ale nie tylko. Sprawny przepływ powietrza zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu niebezpiecznych zjawisk. Oczywiście, układ wentylacyjny musi spełniać szereg restrykcyjnych standardów, więc należy postawić na godnego zaufania wykonawcę.

Łatwy montaż

Jeszcze kilkanaście lat temu stworzenie wentylacji grawitacyjnej było czasochłonne, skomplikowane, a zarazem kosztowne. Obecnie jest zupełnie inaczej! W dużej mierze wynika to z faktu, że unika się kanałów z cegieł. Ich wykonanie trwa zdecydowanie za długo. Zamiast tego stosuje się gotowe elementy, które wystarczy jedynie zamontować.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się do wybranego wykonawcy o wycenę projektu. Nie ma konieczności decydowania się na współpracę „w ciemno”.

Tania eksploatacja

Faktem jest, że Wentylacja grawitacyjna jest najtańsza w eksploatacji. Warto wiedzieć, że jest ona zwana również wentylacją naturalną, ponieważ wykorzystuje różnice fizyczne występujące pomiędzy powietrzem wewnętrznym oraz zewnętrznym. Wiadomym jest, że powietrze wewnątrz domu ma wyższą temperaturę oraz niższą gęstość, niż zewnętrzne.

Wentylacja grawitacyjna wydaje się być najlepszą propozycją dla tych, którzy chcą zminimalizować koszty. Trzeba podkreślić, że system nie składa się z żadnych złożonych mechanizmów, które mogłyby ulec awarii w najmniej spodziewanym momencie.

Intensywna praca zimą

Najwyższą efektywność wentylacji grawitacyjnej można zauważyć zimą. Jest to wynikiem znacznej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem zewnętrznym, a wewnętrznym. Nieco inaczej jest latem, szczególnie podczas upałów. Może dojść do czasowego zatrzymania obiegu powietrza, co w tym przypadku jest całkowicie normalnym zjawiskiem, którego nie można uniknąć.

Wentylacja grawitacyjna posiada zarówno zalety, jak i wady, jednak obecnie to właśnie ona jest cieszy się największą popularnością.