Skip to content Skip to footer

Wycena przedsiębiorstw krok po kroku

Wycena przedsiębiorstw jest skomplikowanym procesem, w trakcie którego zbadać należy ich działania na wielu poziomach. Można wskazać konkretne czynniki, które brane są pod uwagę w trakcie wyceny, a które w największym stopniu wpływają na to, w jaki sposób dana firma zostanie wyceniona – czyli jaki zysk odniesie właściciel ze sprzedaży.

Wycena przedsiębiorstw – od czego się zaczyna?

Wycena firmy zawsze zaczyna się od zgromadzenia wszystkich dostępnych o niej informacji – od danych pochodzących z samej firmy, do tego, co myślą o niej konsumenci. Bardzo istotne jest ustalenie sytuacji finansowej, w jakiej znajduje się wyceniane przedsiębiorstwo. To oczywiste, że firmy prosperujące będą oceniane wyżej, niż przedsiębiorstwa, których sytuacja nie wygląda tak dobrze.

Kolejnym krokiem jest zebranie informacji z rynku. Wycena może wyglądać oczywiście różnie, ale najlepiej jeżeli zawiera potwierdzone dane na temat rozpoznawalności marki, relacji z klientami i wszystkiego, co się z tym wiąże. Jak można się domyślić do oceny takich czynników konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań wśród konsumentów.

Czynniki, które bierze się pod uwagę przy wycenie przedsiębiorstwa

Przede wszystkim liczy się produkt, którego sprzedażą zajmuje się firma. Przedsiębiorstwa, które wprowadzają na rynek produkty bardziej wartościowe i cieszące się większym zainteresowaniem klientów, mogą liczyć na znacznie wyższą cenę sprzedaży. Bardzo wysoko cenione są firmy oferujące produkty innowacyjne.

Duże znaczenie ma również stosunek konsumentów do danej marki. Czynnikiem zwiększającym wartość przedsiębiorstwa jest zawsze wysoka rozpoznawalność. Dlatego też wielu właścicieli firm, których celem jest zyskowna ich sprzedaż, inwestuje duże pieniądze w kampanie reklamowe i zwiększające świadomość marki.

Co jeszcze należy wiedzieć o wycenie firm?

Warto wiedzieć, że wycena nie zawsze będzie zależeć od sposobu zarządzania firmą, klientów, czy produktu. Równie istotny, jest sam rynek, na jakim dane przedsiębiorstwo działa.

Doświadczenie mówi, że niektóre rynki są o wiele bardziej wartościowe od innych, a firmy, które na nich pracują oceniane są o wiele wyżej. Jednym z wyżej ocenianych rynków, jest sektor IT, zwłaszcza związany z innowacyjnymi technologiami.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC.