Skip to content Skip to footer

Wziernik dopochwowy jednorazowy – bezpieczeństwo i wygoda badań ginekologicznych

Wzierniki dopochwowe, również określane jako wzierniki ginekologiczne, są rodzajem narzędzi używanych podczas badania ginekologicznego. Aby badanie przebiegało bezpiecznie i wygodnie, warto zastosować wziernik jednorazowy.

Wziernik dopochwowy – kiedyś i dzisiaj

Kiedyś wziernik ginekologiczny miał postać metalowej łyżki wyposażonej w mechanizm rozwierający ze śrubą, która po umieszczeniu w pochwie kobiety pozwalała na oglądanie szyjki macicy. Następnie do użycia weszły wzierniki wyposażone w prosty w użyciu mechanizm sprężynowy.

Obecnie w gabinetach wykorzystuje się Wzierniki ginekologiczne jednorazowe, które umożliwiają łatwe prowadzenie badań i pobieranie materiałów z naciskiem na higienę i bezpieczeństwo.

Zalety wzierników ginekologicznych jednorazowych

Jednorazowe wzierniki dopochwowe mają wiele zalet, dlatego dzisiaj są one jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdego gabinetu ginekologicznego.

Przede wszystkim wzierniki ginekologiczne jednorazowe są higieniczne, ponieważ za każdym razem lekarz sięga po nowe, sterylne i zapakowane oddzielnie narzędzie, dlatego nie wymagają one dodatkowego dezynfekowania i sterylizowania. To gwarancja bezpieczeństwa badania bez ryzyka wdania się zakażenia.

Również jednorazowe wzierniki dopochwowe są bardzo wygodne w stosowaniu. Wykonane z przezroczystego tworzywa oraz wyposażone w mechanizm rozwierający w postaci zamka ułatwiają przeprowadzenie badania i pobranie niezbędnych materiałów do dalszej analizy.

Ponadto wzierniki tego typu są bardzo wytrzymałe, dlatego praktycznie nie istnieje ryzyko ich uszkodzenia podczas badania, na przykład złamania.

Rozmiary jednorazowych wzierników ginekologicznych

Lekarz prowadzący badanie może dobrać odpowiedni wziernik ginekologiczny jednorazowy pod kątem jego rozmiaru do badanej pacjentki.

Producenci wzierników jednorazowych oferują je w różnych rozmiarach, a dokładnie szerokościach łyżki. Są to zarówno wzierniki wąskie o szerokości około 16 mm dla młodszych pacjentek, jak i wzierniki szersze, które mają około 26-30 mm, które używane są u pacjentek po porodach.

Dobór odpowiedniego rozmiaru wziernika ginekologicznego pozwoli na uzyskanie maksymalnego komfortu badania pacjentki.

Z ofertą wzierników ginekologicznych jednorazowych można zapoznać się bliżej online na stronach producentów i w sklepach z zaopatrzeniem medycznym.