Skip to content Skip to footer

Zakrzepica żylna – co należy wiedzieć

Żylna choroba zatorowo-zakrzepowa nazywana jest właśnie zakrzepicą lub zapaleniem żył. Jest to schorzenie o wielu obliczach. Jego postacie różnią się zarówno objawami, jak i dalszym przebiegiem, a przede wszystkim, miejscami w naszym ciele, które zajmuje. Jest to choroba na tyle powszechna, że warto posiąść choćby podstawową wiedzę o jej przyczynach i leczeniu. Warto również dowiedzieć się, jakie ma zakrzepica objawy.

Jak powstaje zakrzepica żylna?

Zgodnie z hipotezą sformułowaną jeszcze w dziewiętnastym wieku przez niemieckiego patologa, antropologa i higienistę Rudolfa Virchowa, przyczynami zakrzepów w żyłach są: zwolnienie przepływu krwi, przewaga czynników aktywujących nad hamującymi układ krzepnięcia oraz uszkodzenie ściany naczyniowej. W praktyce powstanie zakrzepicy jest związane z wadą funkcjonowania mechanizmu krążenia. Nasza krew jest tłoczona z nóg w kierunku przeciwnym do siły ciężkości. W tym procesie kluczową rolę odgrywają odpowiednie mięśnie oraz zastawki. Jeśli któryś z tych elementów zostanie uszkodzony, krew zaczyna zalegać w żyłach. To z kolei prowadzi do powstania stanu zapalnego, zakrzepu krwi i zmniejszenia średnicy naczynia krwionośnego.

Zakrzepica objawy i rodzaje

Jak już wspomniano, choroba ta występuje w kilku odmianach. W zależności od miejsca jej powstania, inne będą objawy zakrzepicy. Zakrzepica żył głębokich charakteryzuje się najczęściej bólem nóg podczas ruchu, obrzękiem i ociepleniem kończyny, napięciem skóry i jej zasinieniem lub zaczerwienieniem. Zakrzepica żylna powierzchniowa często daje objawy takie, jak opuchnięcie i obrzęki nóg, ogólne osłabienie i gorsze samopoczucie oraz wyczuwalne zgrubienia pod skórą. W przebiegu zatorowości płucnej, zwracają uwagę duszności, ból w klatce piersiowej, kaszel, szybsze bicie serca, a nawet utrata przytomności. Objawy zakrzepicy żył wątrobowych to powiększenie wątroby lub śledziony, ból brzucha i obrzęk nóg.

Leczenie zakrzepicy

W przypadku potwierdzenia diagnozy, to lekarz zdecyduje, jaki rodzaj leczenia zakrzepicy wdrożyć. Będzie on zależał od zaawansowania choroby oraz miejsca jej występowania. Przeważnie stosuje się leczenie farmakologiczne, w ostateczności skrzepliny usuwa się operacyjnie lub wszczepia choremu specjalny filtr.