Skip to content Skip to footer

Zatrudnię do opieki nad starszą osobą – warto się przekwalifikować

Wiek życia wydłuża się, a osoby w podeszłym wieku często wymagają stałej pomocy. Dzieci rodzi się mniej, zatem w przyszłości nie zaopiekują się swoimi rodzicami. Coraz więcej kobiet pracuje zawodowo i nie mogą zagwarantować całodobowej opieki swoim rodzicom, teściom. To są ważne powody, by zastanowić się nad zmianą zawodu. Opiekun osoby starszej to zawód przyszłości.

Dlaczego warto się przekwalifikować na zawód opiekuna nad starszą osobą?

Nieustannie pojawiają się oferty pracy: Zatrudnię do opieki nad starszą osobą, dotyczą one pracy w Polsce oraz za granicą. Zarobki ciągle rosną, ponieważ jest to zawód bardzo pożądany. Nic nie wskazuje, by w przyszłości pojawiły się trudności w szukaniu pracy w tym zawodzie. Z uwagi na szybkie tempo starzenia się społeczeństwa, takich ofert pracy prawdopodobnie będzie przybywać.

Dlatego też warto zastanowić się nad przekwalifikowaniem zawodu, na rynku działają szkoły policealne, dostępne są kursy oraz szkolenia. Wielu osobom wydaje się ten zawód na tyle trudny, że nawet nie próbują. Jednak wystarczą chęci i odpowiednie predyspozycje, reszty można nauczyć się z czasem.

Jakie cechy powinien posiadać kandydat do opieki nad starszą osoby?

Ukończenie szkoły, kursów, szkoleń nie daje gwarancji satysfakcji w tej pracy. Trzeba posiadać odpowiednie cechy osobowościowe, czuć potrzebę pomocy innym osobom. W przeciwnym razie praca ta stanie się trudna i uciążliwa, a to może przenieść się na brak chęci wykonywania dobrze swoich obowiązków.

Cierpliwość, wyrozumiałość, komunikatywność, poczucie empatii i wiele innym cech jest potrzebnych, by być dobrą opiekunką nad starszą osobą. Sama opieka to nie wszystko, starsza osoba często potrzebuje także samego towarzystwa drugiej osoby, rozmowy. Poza tym można wybrać, czy chce się opiekować leżącą, schorowaną osobą starszą, czy też do pomocy jej przy wykonywaniu obowiązków domowych i towarzystwa.

Zatrudnię do opieki nad starszą osobą – wymagania

Z reguły w pierwszej kolejności liczy się wcześniej zdobyte doświadczenie, ofert pracy jest dużo także łatwo je nabyć. Taka osoba wie, czego można spodziewać się w czasie takiej pracy, a przyszły pracodawca czuje się pewniej zatrudniając taką osobę. Z pewnością rodzina także zwrócić na to uwagę.

Wcześniejsze doświadczenie, uzyskane referencje to często główny wymóg zatrudnienia. Oczywiście mile widziane są kursy, szkolenia pierwszej pomocy, podawania leków, bezpieczeństwa i higieny pracy, ale można je z łatwością zrobić. Często są one robione przed rozpoczęciem obowiązków przez samą agencję, która pośredniczy i bezpośrednio wysyła do opieki nad osobą starszą.