O tym, że czystość jest niezmiernie ważna w placówka medycznych wie każdy. Dezynfekcja medyczna oraz sterylizacja są niezbędnymi zabiegami zapewniającymi usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Kiedy należy wybrać dezynfekcję, a kiedy niezbędna jest sterylizacja medyczna?
Dezynfekcja medyczna – sposoby
Zdezynfekowane w placówkach medycznych muszą być ściany, powierzchnie blatów czy narzędzia. Warto jednak wiedzieć, że dezynfekcja medyczna jest skuteczna wyłącznie wtedy, gdy dotyczy narzędzi, które mają kontakt wyłącznie ze skórą, która nie została uszkodzona.
Dezynfekcja medyczna może zostać przeprowadzona na wiele sposobów. Jednym z popularniejszych jest dezynfekcja metodą termiczną. Zostaje ona wykonana przy pomocy wody, która zostaje podgrzana do temperatury 80 – 100 stopni Celsjusza.
Dezynfekcja medyczna może zostać przeprowadzona również przy pomocy filtracji lub promieni UV, które wykorzystywane są do dezynfekcji wody lub powietrza. Kolejnym sposobem dezynfekcji jest wykorzystanie gorącego powietrza wraz ze środkiem medycznym. Jest to sposób wykorzystywany do odkażania przedmiotów, które w wysokiej temperaturze mogą ulec zniszczeniu.
Sterylizacja medyczna – sposoby
W trakcie zabiegu jałowy musi być cały sprzęt medyczny. Sterylizacji medycznej poddawane są igły, narzędzia zabiegowe, opatrunki, rękawiczki czy bielizna zabiegowa. Należy pamiętać, że sterylizacja medyczna ograniczona jest odpowiednimi procedurami, które gwarantują skuteczność zabiegu. Wysterylizowane narzędzia oraz sprzęt medyczny zostają zapakowane i są przechowywane w sterylnych warunkach do kolejnego zabiegu.
Sterylizacja medyczna parowa wykorzystywana jest bardzo często natomiast należy pamiętać, że jest ona skuteczna wyłącznie, gdy stosowana jest do sprzętu, który nie koroduje. Sterylizacja suchym powietrzem polega na umieszczeniu w suszarce, która wytwarza temperaturę od 160 do 200 stopni Celsjusza. W ten sposób sterylizuje się pudry, oleje, wazelinę czy materiały oleiste.
Przedmioty wykonane z gumy oraz tworzyw sztucznych poddaje się sterylizacji formaldehydowej, a jednorazowy sprzęt medyczny wykorzystywany do endoskopii, laparoskopii i mikrochirurgii sterylizowany jest przy pomocy etylenu.