Skoki ze spadochronem to jeden z najpopularniejszych sportów ekstremalnych — być może dlatego, że dzisiaj prawie każdy może go spróbować. Większość szkół spadochroniarskich ma bowiem w swojej ofercie skoki tandemowe, czyli jednorazowe loty z doświadczonym instruktorem. Jeśli jednak chcemy nauczyć się samodzielnie latać, musimy wykonać skoki coachowane.
Skoki coachowane — czyli co?
Mimo że ich nazwa może być myląca, skoki te nie polegają na pojedynczych skokach z instruktorem-coachem. Ich celem jest bowiem przygotowanie osoby zainteresowanej podniebnym sportem ekstremalnym do zdania egzaminu na Świadectwo Kwalifikacji uprawniające do wykonywania samodzielnych skoków bez trenera.
Skoki tego rodzaju są poprzedzone obszernym szkoleniem teoretycznym, które przygotowuje przyszłego skoczka do samodzielnego lotu w powietrzu. Po nim rozpoczyna się nauka praktyczna, na którą składają się właśnie skoki coachowane.
Jak wygląda początek nauki skoków ze spadochronem?
Każdy profesjonalny kurs spadochroniarski rozpoczyna się od określenia oczekiwań skoczka oraz sprawdzenia jego umiejętności fizycznych. Dzięki temu profesjonalny trener, czyli coach, będzie w stanie dobrać do niego odpowiednie ćwiczenia oraz ustalić dla niego najlepszy plan treningowy.
Po wstępnych ustaleniach przychodzi czas na pierwsze próby skoku. Zazwyczaj mają one jednak charakter treningu w tunelu aerodynamicznym. Ćwiczenia skoków coachowanych w takim tunelu są cennym doświadczeniem, które pomagają oswoić się z lotem w powietrzu, a także pozwalają na opanowanie tak samo podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych technik poruszania się w powietrzu.
Jak wyglądają pierwsze loty w powietrzu?
Ponieważ skoki spadochronowe są wymagającym i niebezpiecznym sportem, każdy kursant w szkole spadochroniarskiej swoje pierwsze skoki wykonuje w asyście doświadczonych skoczków. Zazwyczaj pierwsze podczas pierwszych dwóch skoków towarzyszy mu dwóch instruktorów, a kolejne odbywają się w obecności jednego.
Po otwarciu spadochronu, kiedy bezpośredni kontakt kursanta ze skoczkami staje się ograniczony, uruchamia się wcześniej przygotowane krótkofalówki i za ich pomocą nawiązuje się łączność radiową. Dzięki temu instruktorzy biorący odpowiedzialność za bezpieczeństwo przyszłego skoczka pomagają mu w lądowaniu.
Jako że każdy skok coachowany jest w całości nagrywany, po ukończeniu lotu kursant razem z instruktorami dokładnie analizują lot, dostrzegają popełnione w nim błędy, a następnie wyciągają wnioski.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy