Przydomowa oczyszczalnia kontra szambo
Alternatywna dla szamba przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie stosowane coraz częściej i chętniej, chociaż koszt jej instalacji jest znacznie wyższy, a na zwrot inwestycji trzeba poczekać kilka lat. Utrzymanie przydomowej oczyszczalni jest jednak znacznie tańsze, ponadto ma kilka podstawowych zalet, dzięki którym zostawia tradycyjne szamba w tyle. Przede wszystkim nie ma już konieczności okresowego wywożenia ścieków, co oczywiście redukuje koszty. Ponadto wymaga znacznie mniejszej ilości zabiegów konserwacyjnych niż szambo. Właściwie zainstalowana i eksploatowana oczyszczalnia jest całkowicie bezpieczna. Płyn, który ją opuszcza może bez żadnego zagrożenia trafić do rzeki, rowu melioracyjnego czy zostać wysączony do gruntu.
Biopreparaty Biozym w oczyszczalniach
W tym właśnie miejscu zaczyna się mowa o największej zalecie przydomowej oczyszczalni ścieków, czyli ścisłym związku z ekologią. Zasada działania tego urządzenia polega bowiem na poddaniu ścieków naturalnym procesom biologicznym, dzięki którym materiał rozkłada się na proste związki mineralne nie stanowiące żadnego zagrożenia dla środowiska. Jednak, aby te procesy mogły zostać zapoczątkowane i przebiegały prawidłowo, potrzebne jest „paliwo”- i tu zaczyna się rola biopreparatów Biozym. Wybór odpowiedniego preparatu spośród wielu znajdujących się na rynku może nastręczać pewnych problemów szczególnie osobom, które dopiero co zainstalowały w swoim gospodarstwie biologiczną oczyszczalnię ścieków. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zawartość bakterii w dawce lub gramie. Niektóre firmy oferują biopreparaty w dawce 20 gramów z zawartością 500 milionów bakterii, co wydaje się ilością ogromną. Tymczasem np. biopreparat Biozym Enzybac zawiera aż 4 miliardy bakterii na jeden gram. Jest to niezwykle istotna informacja, ponieważ ilość bakterii ma bezpośredni wpływ na sprawne funkcjonowanie biologicznej oczyszczalni ścieków. Natomiast za mała ilość może powodować niedostatecznym oczyszczeniem ścieków, co w konsekwencji może doprowadzić do zatkania systemu rozsączającego.
Bakterie na start
Zależnie od rodzaju oczyszczalni do uruchomienia można użyć biopreparatu Biozym Start Złoże lub Biozym Start Drenaż ( dostępne pod linkiem http://sklepekozet.pl/pl/c/Biozym/48). Obydwa zawierają dużą dawkę bakterii ze starannie wybranych szczepów rozkładających zanieczyszczenia organiczne w warunkach tlenowych, beztlenowych oraz przy zmiennym pH. Preparat zawiera także immobilizowane enzymy i pożywkę startową, dzięki której następuje szybkie namnażanie bakterii, dzięki czemu oczyszczalnia osiąga pełną wydajność od 2 do 5 dni po zastosowaniu.