Sugestywna sprzedaż jest to popularna technika sprzedaży w której pracownik ma obowiązek przekonać danego klienta do zakupu, na przykład produktu promocyjnego. Taką technikę stosuje się zarówno w sklepach spożywczych, jak i sklepach odzieżowych czy drogeriach kosmetycznych.
Sugestywna sprzedaż – jak to działa?
Planowanie podróży, niezależnie od tego, czy odbywa się za pośrednictwem agencji czy platformy internetowej, może zawierać sugestywną sprzedaż. Zazwyczaj bukmacher podróżniczy otrzyma rekomendacje dotyczące ofert zakwaterowania i przelotu, ubezpieczenia podróżnego, transportu naziemnego w miejscu docelowym, a także sugestie dotyczące wycieczek. W przypadku wydarzeń cyklicznych podróżny może otrzymać specjalne stawki, aby zarezerwować z wyprzedzeniem tę samą podróż na następny rok. Technika sprzedaży krzyżowej lub sugestywnej sprzedaży jest dziś jeszcze ważniejsza, ponieważ klient jest zazwyczaj bardzo ciekawy nowości w danym sklepie.
Zwroty sprzedażowe
Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach hasła sprzedażowe są bardzo popularne. Można je zobaczyć na przykład na plakatach lub w gazetach. To właśnie one mają przekonać danego klienta do zakupu produktu lub skorzystania z usługi. Towary związane z akcesoriami odnoszą się do produktów, które są bezpośrednio związane z produktem kupowanym przez klienta. Na przykład miękki futerał na cyfrową lustrzankę lub wąż spustowy do pralki lub pas do butów. Są to elementy, które podnoszą poziom satysfakcji.
Pracownik danego sklepu musi korzystać właśnie z techniki sugestywnej sprzedaży, aby sprzedać tego typu produkty. Pomyśl o tym w ten sposób: jeśli klient powie ci, że kupuje łopatę, powinieneś zadać pytania dotyczące projektu, nad którym pracuje. Jeśli słuchasz uważnie, zobaczysz możliwości sprzedaży sugestywnej. Po zapoznaniu się z projektem możesz zasugerować sprzedaż innych towarów, które mogą mu pomóc w projekcie. Pracownik danego sklepu może wykorzystać hasła sprzedażowe również podczas prowadzenia rozmowy z potencjalnym klientem. Sugestywna sprzedaż odnosi się do prostej praktyki przekonywania klientów do zakupienia większej ilości produktów. W ten sposób dane przedsiębiorstwo może zarobić więcej pieniędzy. Zwroty sprzedażowe niestety również się zdarzają, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że klient ma prawo zwrócić towar, który będzie na przykład uszkodzony.