Skip to content Skip to footer

Napisanie wartościowego CV

Znalezienie pracy, która będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom, jest niełatwe, zwłaszcza gdy szukamy jej po raz pierwszy. Osoby chcące sprostać wymaganiom pracodawcy, powinni dokładnie przeanalizować możliwości firmy, stanowisko, które ona oferuje oraz pomyśleć, czy mamy doświadczenie i umiejętności adekwatne do charakteru pracy.

Pisanie CV – jak to wykonać?

Niezbędnym dokumentem w procesie rekrutacji jest CV. Będzie ono dowodzić naszym kompetencjom, które do tej pory posiedliśmy i pozwoli dokonać pracodawcy wyboru właściwej osoby. Na początku trzeba przemyśleć, jak napisać CV w taki sposób, aby przykuło ono uwagę rekrutera.

Ważne jest, aby nie było ono zbyt długie, gdyż nadmiar informacji wcale nie wpływa pozytywnie. Należy unikać wpisywania tych zajęć, które nie mają nic wspólnego ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Prawdopodobnie aplikując do pracy w charakterze obsługi klienta, nie przyda nam się wcześniejsze doświadczenie jako pracownik fizyczny.

Na początku CV

Aby wiedzieć, jak napisać CV, trzeba wpierw zrozumieć strukturę tego dokumentu. Na samej górze powinny znajdować się dane. Oprócz imienia i nazwiska warto zawrzeć dane kontaktowe, tj. Mail oraz telefon. Dzięki temu pracodawca będzie mógł łatwo się z nami porozumieć.

Czasem dodaje się także rubryki z adresem, czy datą urodzenia, ale nie są one obowiązkiem. Warto natomiast opisać jako wstęp swoją osobę i przedstawić swoje cele. Coraz częściej umieszcza się w CV ten element, zamiast pisania listu motywacyjnego.

Umiejętności, doświadczenie i inne

Kolejnymi kwestiami wpływającymi na poprawne napisanie CV, są rubryki dotyczące tego, co jest dla nas ważne. W doświadczeniu należy zawrzeć wszystko to, co robiliśmy w przeszłości i jest powiązane z naszym stanowiskiem i może wpłynąć na otrzymanie przez nas pracy. W umiejętnościach powinno się wpisać konkretne elementy, które się nabyło – może to być umiejętność pracy w grupie, punktualność, czy organizacja pracy. Wiele osób wpisuje też znajomość programów komputerowych, odbyte kursy i szkolenia, a także wolontariat.

Ponadto, integralną częścią każdego CV jest też znajomość języków obcych. Podczas gdy około dwadzieścia lat temu język angielski był znaczącym osiągnięciem, tak dzisiaj coraz więcej pracodawców wymaga też posługiwania się drugim językiem obcym na wysokim poziomie. Popularnością cieszą się zwłaszcza język francuski, niemiecki, hiszpański oraz włoski. Duża grupa pracodawców chętnie przyjmuje też osoby ze znajomością języków skandynawskich, czy niderlandzkiego.