Skip to content Skip to footer

Bezpieczniki automatyczne – co warto o nich wiedzieć?

Głównym i zarazem najważniejszym elementem składowym każdej instalacji elektrycznej jest oczywiście bezpiecznik, ponieważ to on odpowiada za bezpieczeństwo całej konstrukcji. Dba o odpowiednie natężenie prądu i w razie gdy dochodzi do jego podwyższenia, potrafi je obniżyć. Na ten moment za najlepszy jego rodzaj uchodzi bezpiecznik automatyczny. A czym on właściwie jest i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest bezpiecznik automatyczny?

To nowoczesna alternatywa dla dotychczas stosowanych bezpieczników topikowych. Charakteryzuje się prostą budową, a zarazem ulepszonym działaniem. W jej konstrukcji najważniejszą rolę odgrywają dwa wyzwalacze, czyli tzw. elementy aktywne. Oczywiście uzupełnia się je dodatkowymi częściami, jednakże przeciętny użytkownik nie musi mieć na ich temat żadnej wiedzy.

Czy bezpieczniki automatyczne są rzeczywiście lepsze od topikowych?

Tak, oczywiście są, ale to nie oznacza, że w tym momencie wszystkie inne rodzaje bezpieczników należałoby zastąpić tymi automatycznymi. Jeżeli instalacja elektryczna została założona wiele lat temu, zmiana jej konstrukcji może okazać się zbyt problematyczna, czasochłonna i przede wszystkim kosztowna. A o ile bezpiecznik topikowy nie doprowadził jeszcze do specjalnych komplikacji, można pozostawić go w spokoju.

Jak wybrać odpowiedni automatyczny bezpiecznik?

W przypadku wymiany bezpiecznika należy po prostu sprawdzić rodzaj amperażu i zastosować dokładnie taki sam jego typ, jednakże jeśli instalacja elektryczna jest tworzona po raz pierwszy, konieczne jest dopasowanie jego natężenia granicznego do konkretnego obwodu. Dobry fachowiec sam zdoła ustalić właściwe dla niego parametry. A precyzyjnie dopasowane bezpieczniki elektryczne to gwarancja pełnego bezpieczeństwa dla domowników i użytkowników obiektu.

W jaki sposób można ocenić bezpieczeństwo działania bezpiecznika automatycznego?

Wszystkie bezpieczniki elektryczne muszą pracować na okrągło, dlatego logicznie rzecz biorąc nieraz dochodzi w nich do pewnych uszkodzeń. Mogą po prostu się zepsuć, jednak najczęściej po prostu się zużywają – a wtedy zatrzymują swoje działanie, dlatego łatwo można dostrzec ewentualne nieprawidłowości. Nowocześniejsze rodzaje bezpieczników coraz częściej zawierają również praktyczny obwód testowy. Zapewnia on pełną kontrolę nad pracą bezpiecznika głównego.