Skip to content Skip to footer

5 wskazówek dotyczących szukania informacji i zdobywania wiedzy w sieci

Trudne pytania, znaczenie słów lub terminy naukowe – każdy, kto musi przygotować prezentację do pracy lub napisać pracę dyplomową, zaczyna od zasięgnięcia wstępnych informacji u wujka Google’a.

Obfitość informacji w internecie często bywa zwodnicza. Po bliższym przyjrzeniu się rezultatom wyszukiwania, okazuje się, że większość z nich albo nie przekazuje żadnej głębszej wiedzy, albo kopiuje dane, które można znaleźć w dziesięciu innych źródłach. Nie pomagają algorytmy, które niekoniecznie promują to co wartościowe, stawiając na dużych graczy, którzy wydali krocie na reklamy i pozycjonowanie.

Dlatego ważna jest umiejętność poruszania się po sieci i optymalizacja wyszukiwania. Poniżej przynoszę wam garść nieskomplikowanych rad, które znacznie podniosą waszą skuteczność odnajdywania odpowiedzi na interesujące was pytania.

1. Wykluczaj wyszukiwane hasła ze znakiem „minusa”

Wyszukiwane hasła można wykluczyć za pomocą znaku minus. Jest to szczególnie ważne, gdy to samo wyszukiwane hasło może pojawić się w innym kontekście. Na przykład w przypadku niejednoznacznych imion: Jeśli chcę dowiedzieć się więcej o klasyce greckiej i „Odysei” Homera, musisz uważać, żeby nie trafić na teksty poświęcone Homerowi z „Simpsonów”. Obie postacie są zapisywane w ten sam sposób, a przecież Google nie wie nic o Twoich zainteresowaniach oraz celach. Wypluwane są więc wszystkie strony zawierające wzmiankę o osobie pod takim imieniem. Dopiero zapytanie Homer -Simpson nie pasuje do hasła Homer, do którego dołączono słowo Simpson. Ważne jest, aby przed minusem była spacja.

2. Szukaj fraz lub nazw własnych stosując cudzysłowiów.

Pozostańmy przy nazwach własnych i odwróćmy przypadek. Załóżmy, że naprawdę chcesz znaleźć tylko strony poświęcone Homerowi Simpsonowi. Wszystkie inne osoby korzystające z tego nazwiska powinny być pominięte. Jeśli szukasz konkretnej osoby lub nazwy własnej, można frazę umieścić w cudzysłowie, aby wyszukiwanie było bardziej szczegółowe. W przypadku zapytania „Homer Simpson” otrzymujesz tylko strony zawierające oba słowa – imię i nazwisko.

Umieszczanie tego, czego szukasz w cudzysłowie „” to funkcja, która może służyć do wyszukiwania nie tylko nazw własnych, ale także całych fragmentów artykułów. W ten sposób odnajdywane jest tylko to, co dokładnie odpowiada wprowadzonemu zdaniu lub sentencji. Nawiasem mówiąc, wykładowcy i profesorowie również znają tę funkcję. Łatwo jest wyrywkowo sprawdzić, czy tekst został skopiowany, czy nie. Taki darmowy system antyplagiatowy

3. Szukaj w określonym obszarze

Słowa z dwukropkiem mają dla Google szczególne znaczenie. Wpisując w pasku wyszukiwania takie rzeczy jak: inurl: intitle: lub intext: gogle przeszukuje tylko niektóre „obszary” sieci. Można więc przejrzeć daną witrynę internetową, sprawdzić adres URL, tytuł lub tekst strony.

Tak więc, możemy na przykład poszukać informacji o żółtym Homerze Simpsonie na określonej stronie. Wpisujemy po prostu zapytanie z operatorem site – „Homer Simpson site:simpsonowie.pl”.

4. Alternatywa: użyj specjalnych wyszukiwarek

Google znają wszyscy, ale nie jest to bynajmniej jedyna aplikacja szperająca w internecie i pozwalająca odnaleźć interesujące nas treści. Istnieje np. BASE, jedna z największych na świecie wyszukiwarek ogólnodostępnych dokumentów naukowych w Internecie. Obecnie na liście znajduje się ponad 60 milionów dokumentów naukowych z ponad 3000 źródeł. Mamy też Bing, Yahoo, DuckDuckGo…

5. Kontrola jakości

Rzecz zdawałoby się drobna, ale bardzo istotna i pomijana. Pamiętaj o tym, że wyszukiwarka działa maszynowo i to co uzna za najlepszą odpowiedź, niekoniecznie jest takową w rzeczywistości. Algorytmy nie mają idealnej metody odsiewania oszustw czy też po prostu treści dyletanckich, pisanych tylko dla nabijania kliknięć.

Co więc radzę? Jeżeli chcesz korzystać z jakiejś strony regularnie, miej oczy szeroko otwarte i sprawdź, z czym masz do czynienia. Odwiedź zakładkę „o nas”, dowiedz się kim są autorzy, jak są finansowani, zerknij do komentarzy. Nie daj się zwieść dużej liczbie lajków, ani wysokiej pozycji w wyszukiwarce. Niestety, obecny internet to jeden wielki śmietnik, wymagający od czytelnika ogromnej cierpliwości.