Skip to content Skip to footer

Adwokat czy radca prawny?

Problemy prawne spędzają sen z powiek, ale niestety mogą przydarzyć się każdemu z nas i to w najmniej oczekiwanym momencie. Szczególnie rodzinne prawo jest niezwykle zawiłe, dlatego też w takich sytuacjach warto sięgnąć po profesjonalną pomoc w postaci doświadczonego adwokata lub radcy prawnego. Na którego specjalistę w danym momencie się zdecydować?

Współpraca z radcą prawnym

Zarówno adwokat jak i radca prawny to osoby niezbędne podczas potyczek prawnych. Są to specjaliści dysponujący aktualną wiedzą z tego zakresu i wiedzący, jak interpretować dane sytuacje oraz to w jaki sposób bronić się przed niesprawiedliwym wyrokiem. W przypadku radcy prawnego można liczyć nie tylko na udzielenie porad prawnych, ale także może on reprezentować swojego klienta przed sądem. Wszystko to dzięki nowelizacji ustawy radcowskiej z roku 2007.W związku z tym można skorzystać z jego usług w przypadku postępowania rodzinnego, które zostało skierowane do sądu. Ponadto radca prawny może zostać zatrudniony w oparciu o umowę o pracę przez przedsiębiorcę.

Okazuje się, że status radcy prawnego jest równy rzędowi adwokata, a różnice dotyczą charakteru pracy i zakresu obowiązków. W przypadku tego zawodu mamy do dyspozycji węższy zakres usług. Warto wiedzieć, że radca prawny nie ma uprawnień do występowania w sądzie jako obrońca, a więc nie pomoże on w sprawach karnych. Może on być jedynie reprezentantem powoda cywilnego czy oskarżyciela. Może on prowadzić swoją działalność lub zatrudnić się w zakładzie pracy.

Kiedy do adwokata?

Adwokat http://www.remigiuszsoltys.pl/ najczęściej kojarzony jest z rolą obrońcy w różnych rodzajach postępowań karnych, chociaż może on również udzielać porad prawnych. Adwokata można zatrudnić w swojej firmie jedynie na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie jest więc możliwe zatrudnienie go w oparciu o umowę o pracę. W innych sytuacjach występuje on jako przedstawiciel jednoosobowej działalności gospodarczej, kancelarii adwokackiej czy też jako współwłaściciel danej spółki. W celu szczegółowego zapoznania się z uprawnieniami adwokata, warto zapoznać się z ustawą o adwokaturze.

Adwokat to specjalista posiadający najszersze uprawnienia, jeśli chodzi i zawody prawnicze, dzięki czemu nie jest tak ograniczony jak radca prawny. Dzięki temu może podjąć się zarówno spraw karnych i cywilnych jak również tych z zakresu prawa administracyjnego. Ponadto adwokat może reprezentować swojego klienta w sądzie i być jego obrońcą.

Adwokat czy radca prawny?

Jako, że adwokat posiada znacznie większy zakres działania, to w większości przypadków będzie lepszym wyborem niż radca prawny. Można się do niego zgłosić z niemalże każdą spraw i mieć pewność, że rzetelnie doprowadzi powierzone zadania do końca. Adwokat działa pod swoim nazwiskiem, dlatego też wykazuje się pełnym profesjonalizmem.

Z kolei radca prawny to profesjonalny pomocnik, który za opłatą zastąpi strony toczących postępowań. Jednakże jeśli potrzebny jest nam obrońca w sprawach karnych czy karnoskarbowych, to należy udać się do adwokata.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Adwokat Remigiusz Sołtys