Skip to content Skip to footer

Jak bezpiecznie obrabiać beton?

Wśród wykorzystywanych w budownictwie materiałów jednym z najtwardszych, a jednocześnie najgęstszych jest beton. Z tej przyczyny wiercenie w betonie to nie lada wyzwanie. Również cięcie betonu i jakiekolwiek inne jego obróbki wymagają dużego wysiłku. Czy można wykonać te czynności samodzielnie? Jakie powoduje to niebezpieczeństwa?

Samodzielne wiercenie w betonie

Niewątpliwie, jeśli posiada się wiedzę odnośnie prac budowlanych, jak i sprzętu można odważyć się samodzielnie wykonać wiercenie otworów w betonie. Trzeba jednak najpierw upewnić się, iż dysponuje się odpowiednim sprzętem.

Podstawą jest wiertarka z udarem pneumatycznym, zwana również młotowiertarką. Jej cechą charakterystyczną jest wykonywanie podwójnego ruchu. Wiertło tego rodzaju narzędzia kręci się tak samo jak wiertło w tradycyjnej wiertarce. Jednocześnie jednak, wykonuje ono również ruch posuwisty. Dzięki temu siła młotowiertarki jest większa, przez co może ona wywiercać dziury nawet w tak mocnym materiale jak beton.

Przygotowanie do cięcia betonu

Inną częstą operacją wykonywaną w betonie jest jego cięcie. Trudność tej czynności jest porównywalna z trudnością wiercenia w betonie. W tym przypadku również trzeba dysponować profesjonalnym sprzętem. Najczęściej cięcie betonu wykonuje się przy użyciu specjalnej przecinarki. Jej diamentowe elementy sprawiają, że bez większego trudu przewierca ona beton.

Pył i odłamki

Wiercenie otworów w betonie, nawet tych najmniejszych, może sprawić, że w powietrzu pojawi się wiele pyłu. Ponadto, mogą również pojawiać się jakieś większe odłamki betonu. Jeśli jednak jest się dobrze przygotowanym na te zagrożenia, nie ma się absolutnie czego obawiać.

Przed pyłem, jak i przed odłamkami należy się chronić między innymi przy pomocy okularów ochronnych. Powinny być one wykonane z mocnego materiału, którego nie uszkodzi nawet lecący z dużą prędkością odłamek betonu. Najlepiej dokonać zakupu w profesjonalnym sklepie budowlanym, aby mieć pewność co do jakości okularów ochronnych.

Ponadto, warto również założyć grube, specjalistyczne rękawice, dzięki którym odłamki nie uszkodzą dłoni i przedramion. Ważne jest także, aby na tułów założyć kurtkę ochronną.

Szkodliwy hałas

Jak się jednak okazuje, nie tylko pył oraz odłamki są zagrożeniem podczas wiercenia w betonie. Także podczas cięcia betonu pojawiają się inne zagrożenia. Przede wszystkim chodzi tutaj o szkodliwy hałas, który znacząco przekracza normy bezpieczeństwa dla ludzkich uszu. Operacje w betonie przeprowadzać należy wiec w słuchawkach skutecznie wyciszających hałas.